İranlı Hackerlar İsrail ve Amerika Konuşlu Savunma Firmalarını Hedef Aldı

Roketsan-ATMACA-Banner

İranlı bilgisayar korsanları, İsrail ve ABD’de konuşlu bulunan savunma sanayii firmalarına yönelik başarılı bir siber saldırı gerçekleştirdi.

Microsoft Tehdit İstihbarat Merkezi (MSTIC) tarafından yapılan açıklamaya göre İranlı hackerlar, ABD, AB ve İsrail hükümetiyle bağlantısı bulunan 250’den fazla Microsoft Office 365 hesabının şifresini ele geçirmeye çalıştı.

STM Banner

Aynı zamanda Basra Körfezi’nde konuşlu bulunan liman işletmeleri ve küresel denizcilik ulaştırma şirketlerine ait hesaplar da hedef alındı. Microsoft’a göre ise saldırının arkasında İran bulunuyor.

Saldırıya uğrayan şirketler arasında askeri sınıf radarlar, drone teknolojisi, uydu sistemleri ve acil durum müdahale iletişim sistemleri üreten ABD, AB ve İsrail hükümetiyle çalışan savunma şirketleri de yer alıyor.

Microsoft’un değerlendirmesine göre ise İran’ın hedef aldığı savunma şirketleri İran hükümetinin “Orta Doğu’daki düşman güvenlik sağlayıcıları ve deniz taşımacılığı şirketlerini takip etmesini” sağlıyor.

İran’ın Hedef Aldığı Şirketler

Şirkete göre İran’ın başarılı bir şekilde ele geçirdiği hesap sayısı ise 20’den az olarak belirtiliyor. MSTIC değerlendirmesine göre çok faktörlü kimlik doğrulaması (MFA) etkinleştirilmiş Office 365 hesaplarının parola spreyleme (kaba kuvvet saldırısı/brute force attack) karşı dayanıklı olduğu da kaydedildi.

Parola spreyleme, bilgisayar korsanlarının her seferinde farklı bir IP adresinden halk tarafından yoğun olarak kullanılan parolalar deneyerek mümkün olduğunca çok hesaba erişmeye çalıştığı geleneksel bir kaba kuvvet saldırısı olarak tanımlanıyor. Amaç, hedef alınan kuruluşa erişmek için bir hesap bulmak ve içeriden devam etmek için bu hesabı kullanmaktır.

Microsoft'tan İran Açıklaması
Microsoft’tan İran Açıklaması

İran’ın hedef aldığı şirketler arasında coğrafi bilgi sistemleri (GIS), konumsal analiz, Basra Körfezi’ndeki bölgesel giriş limanları ve Orta Doğu’da iş odaklı çeşitli denizcilik ve kargo taşımacılığı şirketlerindeki müşterileri de yer aldı.

Şirketin değerlendirmesine göre ticari uydu görüntülerine ve tescilli nakliye planlarına ve kayıtlarına erişim kazanmak İran’ın gelişen uydu programını telafi etmesine yardımcı olabilir.

ÖNERİLEN İÇERİK: ABD İran’n İHA ve Füze Programlarına Yaptırım Uygulamayı Düşünüyor


KAYNAK: SavunmaSanayiST.com, Microsoft

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu