İbrahim Kalın’dan F-16 Blok 70 Açıklaması

Roketsan-ATMACA-Banner

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, gündemdeki konulara ilişkin önemli açıklamalarda bulundu. Kalın, Türkiye’nin F-16 Blok 70 savaş uçağı tedarikine değindi.

İbrahim Kalın tarafından yapılan açıklamada, “Öncelikle Sayın Cumhurbaşkanımızın, Sayın Biden ile çok verimli bir görüşmesi oldu. Sadece süre olarak değil, içerik olarak da son derece güçlüydü. İki lider, Türk-Amerikan ilişkilerini doğru bir stratejik çerçeveye oturtma konusunda da mutabık kaldılar.

STM Banner

Bu çerçeveyi takip edecek, bunu bölgesel ikili konulara yansıtacak şekilde de bir mekanizmanın kurulması konusunda anlaşmaya varıldı ve bizlere de talimat verildi. Bununla ilgili Dışişleri Bakanlığı’mızın koordinasyonunda bu mekanizma en kısa zaman kurulacak, muhataplarımızla bunu görüşeceğiz, liderlerimize arz edeceğiz ve Türk-Amerikan ilişkilerinin olması gereken yerde bulunması için de bize verilen talimatlar çerçevesinde çalışmalarımızı sürdüreceğiz.

Türk-Amerikan ilişkilerinin çok eski bir tarihi var. Günümüzün jeopolitik konjonktürü içerisinde de bu ilişkinin önemi, herhalde izahtan varestedir.

F-16 Blok 70 Savaş Uçaklarının Tedariki

F-16 Blok 70
F-16 Blok 70

F-16’lar konusuna gelince; burada haklı olarak bizim ödediğimiz 1.4 milyar dolarlık bir ödeme var. Eğer F-35 Programı sorunu şu anda çözülemiyorsa o zaman bizim vakit kaybetmek gibi bir lüksümüz yok. Bunu F-16’lar üzerinden telafi etme yoluna gidebiliriz. Amerikan yönetimi de şu ana kadar buna olumlu bir tutum sergiledi. Şu anda tabi teknik olarak çalışılması gereken konular var.

Sayın Biden’ın da o görüşmede, Cumhurbaşkanımızın bu konuyu açması üzerine söylediği bir önemli nokta var: “İhtiyaçlarınızın neler olduğunu tam tespit edelim; F-16’ların alımı, modernizasyonu ve diğer teknik konularla ilgili neler yapabiliriz.” Bununla ilgili çalışmalar da şu anda sürüyor, teknik heyetler gidip gelmeye başladılar. Umarım, ABD Kongresi Üyeleri ile Senatörler de Türkiye’nin önemini en kısa sürede kavrarlar.

Şu anda Dünya siyasetini doğrudan etkileyen 4-5 tane jeopolitik konuyu sıralayacak olsak; Afganistan gibi, Suriye gibi, Kafkaslar gibi, Libya gibi… Hepsinde Türkiye var. Bunların her birinde Türkiyesiz bir hesap yapmak, bir politika geliştirmek mümkün değil. Bu çerçevede, umarım Kongre üyeleri de oradaki politika yapıcılar da Türkiye’nin önemini hak ettiği şekilde görürler. Biz, bu konuda tezlerimizi anlatmaya devam edeceğiz. Yönetim ile de yakın bir iş birliği içerisinde bu sorunlarımızın çözümleri için çalışmalarımızı sürdürmeye devam edeceğiz.

“Tercihimiz, F-35 Programı İçerisinde Bulunmak”

F-35-Lightning-II
airliners

Tabi bizim birinci tercihimiz, F-35 Programı içerisinde bulunmaktır. Yani CAATSA yaptırımlardan dolayı Türkiye’nin F-35 Programı dışına çıkartılmış olması, haksız ve hukuksuz bir uygulamadır. Nitekim şimdi ABD Kongresi’nde S-400 alan Hindistan’a bir istisna getirilmesiyle ilgili yasa tasarısı gündemde. Burada eğer mesele sadece Rusya’dan yüklü miktarda silah alınması ise bu ülkelere neden istisna yapılıyor? Böyle bir kural yoksa Türkiye’ye neden bu yaptırım uygulanıyor? Bunu sormak da bizim en doğal hakkımız.

Ama yönetimin bu konudaki olumlu tavrı, bizce de not edildi. Biz bu çerçevede mesafe almayı arzuluyoruz. Önceliğimiz savunma sanayii alanında Türkiye’nin ihtiyaçlarını en uygun şekilde temin etmek, karşılamaktır. Türkiye bu alanlarda alternatifsiz değildir.”

ÖNERİLEN İÇERİK: Milli Savunma Bakanı Akar: F-16V Konusunda Teknik Çalışmalar Başladı


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu