TSK’dan İdlib’e ATILGAN takviyesi

Roketsan-ATMACA-Banner

Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK), İdlib’e ASELSAN ATILGAN Kaideye Monteli Stinger Çok Alçak İrtifa Hava Savunma Füze Sistemi (HSFS) takviyesinde bulundu.

Türk Silahlı Kuvvetleri, Bahar Kalkanı Harekat bölgesinde bulunan Suriye’nin İdlib şehrine, ASELSAN üretimi ATILGAN Kaideye Monteli Stinger (KMS) Çok Alçak İrtifa Hava Savunma Füze Sistemi (HSFS) takviyesinde bulundu. Türk Silahlı Kuvvetleri, ATILGAN Kısa Menzilli Çok Alçak İrtifa Hava Savunma Füze Sistemi ve HAWK Orta Menzilli – Yüksek İrtifa Hava Savunma Füze Sistemi bataryası yerleştirdiği İdlib’de, mini bir hava savunma şemsiyesi kurmuş durumda.

STM Banner

MIM-23B HAWK Orta Menzilli – Yüksek İrtifa HSFS

Halihazırda Türkiye’nin “aktif olarak kullandığı” en uzun menzilli hava savunma sistemi olan MIM-23B HAWK Orta Menzilli – Yüksek İrtifa Hava Savunma Füze Sistemi, 40 kilometre menzile ve 20 kilometre irtifaya kadar angajman yapabilme kabiliyetine sahiptir. Sistem, Türk Hava Kuvvetleri envanterinde bulunmaktadır.

MIM-23 HAWK
MIM-23 HAWK

ATILGAN Kısa Menzilli – Çok Alçak İrtifa HSFS

ASELSAN tarafından geliştirilen ATILGAN; temel silah olarak Stinger füzesini kullanan, çeşitli algılayıcılar ile donatılmış ve tüm fonksiyonları bilgisayar tarafından denetlenen bir Alçak İrtifa Hava Savunma Sistemi’dir.

ATILGAN’ın temel görevi; muharebe sahasında yer alan sabit veya hareketli birliklerin, konvoyların, taktik tesislerin hava tehditlerine karşı savunmasını sağlamaktır. Yüksek hassasiyetteki nişan ve atış hattı stabilizasyonu sayesinde ATILGAN, hareket halinde iken hedef arama, tespit, takip ve atış kabiliyetine sahiptir. ​

Azami 8 kilometre menzile ve 3 kilometre irtifaya kadar angajman yapabilen sistemi, M113A2 aracı üzerine konuşlandırılmış durumdadır. Sistem, çeşitli kuvvet komutanlıkları envanterinde bulunmaktadır.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu