F-35A için SEAD/DEAD sözleşmesi

Roketsan-ATMACA-Banner

Müşterek Taarruz Uçağı (JSF) F-35A Lightning II’nun, düşman hava savunmalarının bastırılması (SEAD) ve düşman hava savunmalarının yok edilmesi (DEAD) kabiliyeti geliştirilecek.

Müşterek Taarruz Uçağı (JSF) programının ana yüklenici olan Lockheed Martin şirketi; F-35A Lightning II savaş uçağının, düşman hava savunmalarının bastırılması (SEAD) ve düşman hava savunmalarının yok edilmesi (DEAD) kabiliyetlerinin geliştirilmesi için bir sözleşme kazandı.

STM Banner

ABD Savunma Bakanlığı Pentagon’a göre söz konusu sözleşme, ABD Hava Kuvvetleri’nin Lot 14 ve Lot 15 F-35A Lightning II savaş uçakları için SEAD ile DEAD çözümü geliştirmek ve doğrulamak için gerekli olan mühendislik çalışmalarını içeriyor. Ağustos 2022’ye kadar tamamlanması planlanan çalışmalar kapsamında Lockheed Martin’e aktarılacak fon, 26 milyon 784 bin ABD Doları.

F-35’in klasik iniş-kalkış versiyonu olan ve Türk Hava Kuvvetleri tarafından da tercih edilen F-35A, Ağustos 2016’da SEAD/DEAD görevleri için kısıtlı kapasiteye ulaşmıştı. Bazı hava-yer mühimmatlarının entegrasyonu ile kısıtlı SEAD/DEAD kapasitesine ulaşan F-35A’in bu kapasitesi, son sözleşmeyle daha da arttırılacak. Bu sözleşme ile Lockheed Martin F-35A, Stand-in Attack Weapon (SiAW) ve AGM-88E Advanced Anti-Radiation Guided Missile (AARGM) gibi anti-radyasyon görevlerinde kullanılan/kullanılabilen silah sistemlerine kavuşacak.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu