İkinci Dünya Savaşı’ndan beri bir ilk… Japonya’nın FX Projesi İle TEMPEST Projesi Birleştirildi

Roketsan-ATMACA-Banner

Japonya, İngiltere ve İtalya, Japonya’nın İkinci Dünya Savaşı’ndan bu yana Amerika Birleşik Devletleri dışındaki ilk büyük endüstriyel savunma işbirliği olan Avrupa ve Asya’yı kapsayan çığır açan bir ortaklıkta yeni nesil savaş uçağı projelerini birleştiriyor.

Japonya, İngiltere ve İtalya ortak imalatı yeni nesil savaş uçağının 2035’e kadar geliştirileceği bildirildi. Pasifik’teki bölgesel tehditler karşısında Japonya, NATO bünyesindeki dost ülkelerle savunma işbirliğine hız veriyor.

STM Banner

Kişida Fumio’nun haziranda Madrid’deki NATO Zirvesi’ne katılan “ilk Japon başbakan” olması sonrası hükümet projeyi açıkladı.

Tempest olarak da bilinen İngiliz liderliğindeki Future Combat Air System (FCAS) projesi, Global Combat adlı bir girişim ile Japonya’nın FX programı ile birleştiriliyor. Global Combar girişimi kapsamında 2035 yılına kadar gelişmiş bir savaş uçağının faaliyete geçmesi hedefleniyor.

Japon hükümeti, İngiltere ve İtalya ile geliştirilecek yeni nesil savaş uçağı projesine yönelik üç ülke liderinin açıklamasını duyurdu.

FCAS
FCAS

Buna göre, Japonya, İngiltere ve İtalya ortak imalatı yeni nesil savaş uçağı 2035 yılına kadar geliştirilecek.

“Uzun vadeli savunma ilişkileri” inşa edilecek projeyle, ileri askeri kapasitelere ve teknolojik avantajlara hız kazandırılacak ve tedarik zincirleri güçlendirilecek.

Kyodo Ajansına göre, projenin ana üstlenicileri Japon Mitsubishi Heavy (MHI) ile İngiliz BAE Systems olacak.

Japonya ve ABD Savunma bakanlıkları ortak açıklamasında da “Washington yönetiminin uçak projesine yönelik desteği” vurgulandı.

Açıklamada “Japonya’nın savaş uçağı programını tamamlayabilecek otonom sistem kapasiteleri üzerinde işbirliğine başlandığı” kaydedildi.

İLGİLİ İÇERİK: İsveç FCAS Programı’na Katılımını Dondurdu


Kaynak: SavunmaSanayiST.com, AA, Reuters

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu