Rusya’dan Türkiye’ye yönelik ikinci parti S-400 açıklaması

Roketsan-ATMACA-Banner

Rusya Federasyonu FSVTS servisi, Türkiye’ye yönelik ikinci S-400 Triumf Hava Savunma Füze Sistemi (HSFS) filosu satışıyla ilgili olarak açıklamalarda bulundu.

Rusya’nın askeri-teknik iş birliğinden sorumlu federal servisi FSVTS’nin başkanı Dmitriy Şugayev, Türkiye’ye ikinci bir S-400 savunma sistemi satışı yapılması üstüne yapılan görüşmelerde ilerleme sağlandığını, şu anda Ankara’nın nihai kararını beklediklerini söyledi.

STM Banner

FSVTS başkanı Şugayev Ekotürk kanalına demecinde, “Herkesin malumu olan pandemi sebebiyle uygulanan kısıtlamaları düşünecek olursak, (ikinci parti S-400 sevkiyatına ilişkin) sözleşmenin ne zaman imzalanacağına dair tahminde bulunmanın, açık konuşmam gerekirse, bir yararı olmaz. Yine de ikinci bir S-400 savunma sistemi satışı hakkındaki diyaloğun hayli ileri bir aşamada olduğunu söyleyebiliriz” dedi.

Ayrıca Şugayev, Rusya’nın teknoloji iş birliği yapılması, yani Türk şirketlerinin üretim sürecinde yer alması ihtimali üstünde Türkiye ile çalışmaya hazır olduğunu kaydetti. Şugayev, “Bu konuda görüşmeler yapıyoruz. Bu, çok yoğun bir çalışma ve belirli bir zaman da gerektiren bir mesele” dedi. Bunun yanında Şugayev, Türkiye’ye Su-35 savaş uçağı satışı yapmaya hazır olduklarını da yineledi.

Türkiye Cumhuriyeti ile Rusya Federasyonu, Eylül 2017 tarihinde, iki filo (4 batarya) S-400 Hava Savunma Füzesi Sistemi (HSFS) tedariki ile ilgili olarak 2.5 milyar dolar değerinde bir anlaşma imzalamıştı. Bu kapsamda ilk S-400 filosuna ait komponentler, 2019 yılı içerisinde Türk Hava Kuvvetleri Komutanlığı’na teslim edilmiş ve buna müteakiben de kurulum ile test faaliyetleri başlatılmıştı. 1.3 milyar ABD Doları tutara sahip ilk S-400 filosunu teslim alan Türkiye, 1.2 milyar ABD Doları değerindeki ikinci S-400 filosunun siparişini henüz vermedi.


 

  Sarsılmaz

Bir Yorum

  1. Tek parti şimdilik dursun.Rusya bizi müşteri gibi gösteriyor ama satışı yaparak batıyla aramızı açıp Suriye ve Libyadaki kazanımlarımızı kırmak istiyor.sistemleri alıp aktif edersek onlarda biliyorlarki müttefik gördüklerimizle aramız açılıp,bize destek ve ekipman konusunda ambargo uygulatıp kendi kapısına muhtaç etme planı içinde.kendi sistemlerimizi biran önce geliştirip kullanıma almalıyız.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu