İkinci S-400 sistemi ne zamana gelecek?

Roketsan-ATMACA-Banner

T.C. Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı (SSB) Prof. Dr. İsmail DEMİR; katıldığı canlı yayın esnasında, Türkiye’nin S-400 Hava Savunma Füze Sistemi tedarikine yönelik açıklamalarda bulundu.

İlk S-400 Triumf Hava Savunma Füze Sistemi’nin teslimatlarının tamamlandığını ve bu ilk sistemin Nisan 2020’de operasyonel hale gelmesinin planlandığını açıklayan DEMİR, “Birinci sistem, doğrudan hazır alım formatında düşünüldü. Ancak ikinci sistemin zaten bilahare geliyor olması, bilahare devreye alınıyor olması, onunla ilgili müzakerelerin bilahare yürütülüyor olmasının arkasındaki sebep ortak üretim” dedi.

STM Banner

İkinci sistem ile ilgili takvimin başladığını belirten DEMİR, “Teknoloji transferi ve ortak üretim gibi parametrelerin hayata geçirilmesinin ve konuşulmasının belli bir süre almasından dolayı, ikinci sistemin devreye alınması 2020’den sonraya kalacak” ifadelerine yer verdi.

Türkiye’nin ihtiyacı 4’den fazla sistem

Hava savunmanın kademeli bir sistem ve şemsiye olduğuna vurgu yapan Prof. Dr. DEMİR, “Bizim Uzun Menzilli Hava ve Füze Savunma Sistemiyle (T-LORAMIDS) ilgili ilk ihalemiz, dört sistemi kapsamaktaydı. Şu anda aciliyetten dolayı iki sistemi aldık ama o dört sistem bile çok kısmi bir kapsama sağlayacak. Yani, Türkiye’nin ihtiyacı aslında dörtten de fazla sayıda hava savunma sistemi ve bunun kademelerinin de olması gerekiyor. Bu açıdan baktığımızda, biz tabi ki hava savunma sistemleriyle ilgili olarak PATRIOT teklifini değerlendirmeye yine açığız. Başka teklifleri de değerlendirmeye açığız, EUROSAM (Fransa/İtalya Konsorsiyumu) ile belli çalışmalar var. O açıdan bizim hava ve füze savunma alanındaki açığımız devam ediyor.

Bu açıdan hem PATRIOT ve SAMP/T tekliflerine sıcak bakıyoruz hem de kendi sistemlerimizi zaten geliştirmeye devam ediyoruz. Eğer şartlar uygun olursa, biz her zaman PATRIOT teklifini değerlendirmeye hazırız. Daha önce de değerlendirdik ve şartların uygun olmadığını gördük. Bunun için zaten bir neticeye ulaşmadı. Ama şu aşamada teklif gelir, şartlar müzakere edilir ve şartlar da bizim tarafımızdan uygun bulunursa tabi ki PATRIOT sistemi de değerlendirilir, alım yapılır ve iki sistemin de bir ülkede bulunmasında hiçbir mahsur yok” dedi.

Türkiye’nin hava savunma ihtiyacının karşılanmasına yönelik S-400 Uzun Menzilli Bölge Hava ve Füze Savunma Sisteminin tedarik sözleşmesi, 11 Nisan 2017’de Rusya Federasyonu ile imzalanmıştı. Söz konusu sözleşme, 2.5 milyar dolar bedel ile Türkiye’ye her biri 2 bataryadan oluşan toplamda 2 sistem S-400 Hava Savunma Füze Sistemi tedarikini kapsamakta.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu