Yenilenen SOM Füzesi test edildi

Roketsan-ATMACA-Banner

TÜBİTAK Savunma Sanayii Araştırma ve Geliştirme Enstitüsü (TÜBİTAK-SAGE) tarafından geliştirilen SOM Seyir Füzesi, yeni yetenekler kazanmaya devam ediyor.

TÜBİTAK Savunma Sanayii Araştırma ve Geliştirme Enstitüsü (TÜBİTAK-SAGE) tarafından geliştirilen Türkiye’nin ilk seyir füzesi SOM’un; Görüntüleyici Kızılötesi (IIR) Arayıcı Başlığa ve ANS/KKS/YRNS/GRNS/OHA Güdüm Sistemlerine sahip modeli olan SOM-B1, Türk Hava Kuvvetleri Komutanlığı’nın ihtiyaçları doğrultusunda yeni yetenekler kazandı. Yenilenen SOM-B1 Seyir Füzesinin etkinliği, 401’inci Test Filo Komutanlığına ait F-16 Blok 40 tipi savaş uçağı tarafından yapılan test atışıyla doğrulandı.

STM Banner

SOM-A, SOM-B1, SOM-B2, SOM-C1, SOM-C2 ve SOM-J olmak üzere 6 konfigürasyondan oluşan SOM Füze ailesinden, toplamda 415+ adet tedarik edilmesi planlanıyor. F-16 ve F-4 tipi savaş uçaklarından ateşlenebilen SOM, 250+ kilometre menziliyle halihazırda Türk Hava Kuvvetleri’nin en stratejik sistemlerinden birisi konumunda. Öte yandan TÜBİTAK-SAGE, Türkiye’nin daha üst yeteneklere sahip füze sistemlerini geliştirmek için çalışmalarına başarıyla devam ediyor.

SOM ile ilgili ayrıntılı bilgi için lütfen buraya tıklayınız.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu