İkinci Tahran Operasyonu: Nijer’den THY ile tahliye başladı

Roketsan-ATMACA-Banner

Türkiye, an itibariyle Nijer’deki sivillerin tahliyesine başladı. Tahliye operasyonunda, Türk Hava Yolları (THY)’na ait Airbus A330-200 uçağı kullanılıyor.

Nijer’de Cumhurbaşkanı Muhammed Bazum, 26 Temmuz’da Cumhurbaşkanlığı Muhafız Alayı unsurlarınca alıkonulmuş ve o akşam asker yönetime el koyduğunu duyurmuştu. Cumhurbaşkanlığı Muhafız Alayı Komutanı General Abdurrahmane (Ömer) Tchiani, 28 Temmuz’da Vatanı Koruma Ulusal Konseyi (CNSP) isimli cuntanın liderliğini üstlenmiş ve geçiş hükümetinin başına geçmişti.

STM Banner

Bunun üzerine Türkiye, bugün itibariyle Nijer’den sivillerin tahliyesine başladı. Türk Hava Yolları’na ait TK635 sefer sayılı Airbus A330-200 uçağı, TSİ 19:19’da Nijer’in başkentindeki Niamey Diroi Hamani Uluslararası Havalimanı’na inişini gerçekleştirdi. Uçağın, kısa süre içerisinde tahliye edilecek sivillerle birlikte kalkış yapması bekleniyor.

Türkiye’ye Özel İzin

Nijer Hava Sahası, darbe sonrasında sivil uçuşlara kapatılmıştı. Türkiye’ye ait iki jet ise darbeden saatler önce Niamey’e inmiş ve alınan özel izinlerle bölgeden ayrılmışlardı. THY’ye ait A330 uçağının inişi için de özel izin alındığı tahmin ediliyor.

İkinci Tahran Operasyonu

Çatışma yaşanan bölgelerde bulunan sivillerin THY tarafından tahliye edilmesi, yeni bir olay değil. İran-Irak Savaşı sırasında İran’ın başkenti Tahran’da mahsur kalan 215 Japon Vatandaşı, THY tarafından kurtarılmıştı. 19 Mart 1985 tarihine Tahran’dan havalanan İzmir adlı uçak, Yeşilköy Havalimanı’na iniş yaparak 215 Japon yolcunun sağ salim bir şekilde ülkelerine ulaştırılmasını sağlamıştı.

THY İran Japon Tahliye

O dönemde Türkiye’nin gerçekleştirdiği tahliye operasyonu, birçok ülke tarafından şaşkınlıkla karşılanmıştı. Bugün Nijer’den sivilleri tahliye edecek THY uçağının da yabancı yolculara ev sahipliği yapacağı üzerinde duruluyor.

ÖNERİLEN İÇERİK: Nijer Fransa ile savunma iş birliği anlaşmalarını feshetti


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu