İlk üçüncü nesil FLIR sistemi üretildi

Roketsan-ATMACA-Banner

ABD merkezli Raytheon şirketi, 2016 yılında ABD Ordusu ile imzalamış olduğu bir sözleşme kapsamında, ilk üçüncü nesil FLIR sistemini geliştirdi, üretti ve teslim etti.

Raytheon tarafından yapılan açıklamaya göre dünyanın ilk üçüncü nesil FLIR sistemi; kullanıcısına dört görüş alanı ile uzun ve orta dalga kızılötesi (IR) bantlarını, aynı anda stabilize bir şekilde görme imkanı sunuyor. Yeni nesil FLIR sistemi; hedefleme, keşif ve atış misyonlarını gerçekleştirmek için karanlık, dumanlı, yağmurlu, karlı veya sisli hava koşullarında görüntü sağlamak amacı ile ışık yerine ısı kaynağı kullanıyor. İkinci nesil FLIR sistemleri ise sadece iki görüş alanı ve çok daha az netliğe sahip görüntü sağlamakta.

STM Banner

Raytheon Kara Harp Sistemleri Başkan Yardımcısı Sam Deneke, “2’inci nesilden 3’üncü nesile sıçramayı yapmak, standart bir tüplü televizyondan yüksek çözünürlüklü 8K televizyona geçmek gibidir ” dedi.

aselflir, aselflir-400t, elektro-optik sistem, aselsan aselflir

Birçok askeri platformda kullanılan FLIR sensör sistemleri, her türlü hava koşulunda görüntü alma yeteneği sağlıyor. Gelişmişlik düzeylerine göre oldukça yüksek birim maliyete sahip olan FLIR sistemleri, İnsansız Hava Araçları’nın gözü niteliğinde. İHA’lar tarafından kullanılan ve lazer işaretleme yeteneği de bulunan bir FLIR’in ortalama birim maliyeti, bir milyon doların üzerinde.

Türkiye’de de çeşitli firmalar bu alanda çalışmalar gerçekleştiriyor. ASELSAN tarafından geliştirilen ASELFLIR-300T FLIR Sistemi, birçok platform tarafından halihazırda kullanılıyor


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu