Üniversite öğrencileri yarışmalar ile mesleki tecrübe kazanıyor

Roketsan-ATMACA-Banner

Türk Savunma ve Havacılık Sanayi sektörü tarafından gerçekleştirilen son dönemdeki atılımlar, sürekli olarak artan ihracat çıktısı ile başarasını kanıtlıyor. Bu atılımları gerçekleştiren yetişmiş insan gücünün yeni adayları yani üniversite öğrencileri ise yine son zamanlarda sayıları oldukça artan teknoloji yarışmaları ile mesleki tecrübe kazanıyor.

Bu kapsamda birçok üniversitede bulunan topluluklar, bu yarışmalara katılıyor ve savunma ve havacılık sanayi sektörünün sahip olduğu yetişmiş insan gücü arasında yerlerini almak için önemli bir adım atıyorlar. Şüphesiz ki bu topluluklardan bir tanesi de Ege Savunma Teknolojileri Topluluğu.

STM Banner

Ege Savunma Teknolojileri Topluluğu tarafından gerçekleştirilen faaliyetleri, kendilerinden dinleyelim:

“Günümüz sanayisinde savunma sanayi, yerlileşme hamlesiyle hızla büyüyen bir sektör oluşmaya başladı. Artan ihracat sayesinde ülkemizin yeni oluşumlara olan ihtiyacı hızla artmakta. Gençlerimizin de bu oluşumlara olan katkısı göz ardı edilemeyecek boyutta. İş bilen, iyi yetişmiş ve kültürlü kalifiye eleman eksikliği üniversite öğrencilerimizin sayesinde giderek kapanıyor. Fakat sadece lisans eğitiminin de yeterli düzeyde eleman yetiştirmeye yetmeyeceği ortada. Biz ve bizim gibi birçok öğrenci topluluğu sayesinde saha öncesi AR-GE çalışmaları yaparak, yarışmalara katılarak ve projeler geliştirerek teorinin yanında pratik de yaparak öğrenciler kendilerini geliştirebilmekte. Topluluk olarak üretimi önceleyen, kendini yetiştirebilen ve bu kültürü devam ettirebilen bir yeni nesil olmayı istiyor ve hedefliyoruz. Bu noktada ülkemiz çapında düzenlenen yarışmalar büyük önem teşkil ediyor. Özellikle TEKNOFEST ve T.C Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB)’nın düzenlemiş olduğu Roboik gibi yarışmalar; gençleri teşvik etmek, bireysel ve takım çalışmalarına imkan sunarak meslek öncesi pratik yapmak ve insan ilişkilerimizi geliştirebilmek için biçilmiş kaftan.

Ege Savunma Teknolojileri Topluluğu da yukarda bahsettiğimiz paydalarda birleşen üniversite öğrencileri tarafından 19 Eylül 2019 tarihinde kurulmuş; kurulduğu günden bu yana Ege Üniversitesi bünyesinde projeler üreterek ve etkinlikler düzenleyerek üniversitemiz öğrencilerinde savunma sanayine dair farkındalık oluşturmayı hedeflemiştir.

Ege Üniversitesi Savunma Sanayi Topluluğu, Ege Savunma Sanayi Topluluğu, Ege Üniversitesi SAVTEK, TEKNOFEST, Roboik

Geçtiğimiz yıl gerçekleştirilen Teknofest yarışmasına Yüksek İrtifa Roket kategorisine Umay isimli roket projemizle katılıp finalistlik elde etmiştik. Bunun haricinde Roboik yarışması İnsansız Kara Aracı kategorisine Oğuz isimli otonom insansız kara aracı projemizle katılıp yarışma çapında dördüncülük elde ettik. Sektörde daha çok yer etmek ve daha iyi başarılar elde etmek için çalışıyoruz. Bu yıl hedeflediğimiz projelerimizden insansız hava aracı, su altı aracı, radyal jet kompresör ve taşınabilir yer istasyonumuz için de çalışmalara tam gaz devam etmekteyiz.

Topluluğumuz tabii ki sadece projeler üzerinden yürümüyor. Birçok mühendislik dalından üye arkadaşlarımız mevcut. Onlarla birlikte tecrübe sohbetleri ve eğitim seminerleri düzenliyoruz. Yakın zamanda yapmayı planladığımız ve sektördeki büyük şirketlerden isimleri misafir etmeyi planladığımız SAVTEK GÜNLERİ adını verdiğimiz bir etkinliğimizin de çalışmaları hala devam ediyor. Birlikte gelişebilmek ve üretebilmek dileğiyle!”


 

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu