İngiliz Büyükelçi’den MMU açıklaması

Roketsan-ATMACA-Banner

İngiltere’nin Ankara Büyükelçisi Dominick Chilcott, TRT WORLD ile gerçekleştirdiği yayın esnasında Milli Muharip Uçak Projesi (MMU) kapsamında önemli açıklamalarda bulundu.

Chilcott tarafından yapılan açıklamada, “Projenin I.Dönem I. Aşaması olan ön tasarım faaliyetlerinde programın önündeyiz. Şu ana kadar projenin gidişatından çok memnunuz. 2.Aşama (prototip inşası) için hedef 2021 sonu, 2022 başı. Motor konusunda sorun var. Rolls-Royce’un yeni bir motor inşa etmesini umuyorduk fakat henüz bir karar alınmadı. Bu birazcık hayal kırıklığı yarattı.” ifadelerinde bulunuldu.

STM Banner

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TUSAŞ) ana yükleniciliğinde yürütülen Milli Muharip Uçak Projesi ile Türk Hava Kuvvetleri Komutanlığı’nın ihtiyacı olan 5’inci Nesil Savaş Uçağı’nın milli imkanlarla geliştirilmesi hedefleniyor. MMU Programı kapsamında İngiliz BAE Systems şirketi de TUSAŞ’a teknik destek sağlıyor.

Prototip uçakların ABD üretimi F110 motoruyla teçhiz edileceği program kapsamında, özel bir turbofan motorun da Türkiye’de üretilecek şekilde geliştirilmesi hedefleniyor. Ancak motor konusunda, İngiliz Rolls-Royce firması ile birtakım sorunlar söz konusu.

MMU’nun; 2023 yılından hangardan çıkış yapması, 2026 yılında ilk uçuşunu gerçekleştirmesi, 2029 yılında Türk Hava Kuvvetleri Komutanlığı’na teslim edilmesi ve 2030’lu yılların başından itibaren tam kapasite uçuş yeteneğine ulaşması hedefleniyor.

Önerilen İçerik:

MMU’nun Gizli Gücü: Düşük Görünürlük


Kamer KURUNÇ / SavunmaSanayiST

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu