İngiliz pilot Türkiye’de cevapladı: Typhoon mu Rafale mi?

Roketsan-ATMACA-Banner

Anadolu Kartalı Tatbikatı’nda katılan Birleşik Krallık Kraliyet Hava Kuvvetleri (RAF) pilotu, Typhoon’un mu yoksa Rafale savaş uçağının mı daha önde olduğunu açıkladı.

Anadolu Kartalı 2023 Tatbikatı, kısa süre önce Konya’daki 3. Ana Jet Üs Komutanlığı’nda gerçekleştirildi. Tatbikata katılan RAF Typhoon pilotu, TurDef’e Eurofighter Typhoon ve Dassault Rafale savaş uçakları hakkında açıklamalarda bulundu.

STM Banner

İlk soru, olası bir tedarik durumunda Eurofighter Typhoon’un Türk Hava Kuvvetleri’ne ne katacağı oldu. Tranche 3 hakkında konuşan RAF Pilotu, Eurofighter’ın daha yeni bir gövdeye, daha iyi ve daha güçlü aviyoniklere, modernize edilmiş silah sistemlerine ve sağlam elektronik altyapıya sahip olduğunun altını çizdi.

“Typhoon daha iyi elektronik harp olanakları sağlayabilir. Konformal yakıt tankları sayesinde Tranche 3, ilave yakıt kapasitesi ile havada kalış süresini de artırabilir. Çift motorlu bir uçak olarak, tek motorlu uçaklara göre daha fazla esnekliğe sahiptir ve daha yüksek faydalı yük kapasitesinden yararlanır. Ek pilon gerektirmeden standart bir havadan havaya silah yükü olarak, Meteor veya AMRAAM gibi dört uzun menzilli Görüş Ötesi-BVR füzesi ve ASRAAM veya IRIS-T gibi 2 Görüş İçi-WVR füzesi taşır.”

Eurofighter-Typhoon

Havadan karaya operasyonlar için donatılmışsa, standart havadan havaya füze yükünü korurken, altı Brimstone Hava-Yer Füzesi ve iki Paveway IV bombası veya iki Storm Shadow stand-off seyir füzesi veya dört Paveway IV bombası taşımak mümkündür.

Typhoon’da motor avantajı

Pilot, F-16’lar da dahil olmak üzere diğer birçok uçak tek motorları nedeniyle daha düşük irtifada çalıştığı için yüksek irtifalarda kendini güvende hisseder. Çift motorlu Eurofighter’ın güç üniteleri oldukça güçlüdür ve görüş ötesi menzilli mühimmat da dahil olmak üzere silah istasyonları sayesinde daha esnek yüksek faydalı yük konfigürasyonları sunar. Uçak, Eurojet Konsorsiyumu’nun EJ200 motorları sayesinde özellikle 40.000 feet’in üzerindeki yüksek seviyeli ortamlarda Türk F-16 Fighting Falcon’larından daha iyi performans sunmakta ve havadan havaya temaslarda üstünlük sağlamaktadır.

T1 ve T2, mekanik çok modlu darbe-Doppler radarı CAPTOR-M ile donatılmıştır ve elektronik taramalı dizi radarları olmadığı için Türk Savaşan Şahinlerinden daha iyi tespit performansına sahiptir. T3 ise Captor-E AESA radarı sayesinde daha iyi radar kabiliyeti sağlayacak.

Typhoon ECRS Mk2

Bilindiği üzere Eurofighter Typhoon, sağ kanat ucunda Çekili Radar Dekoy (TRD) sistemi ile donatılmıştır. TurDef, TRD’nin verimliliğini ve etkinliğini sordu, ancak bu soru bir elektronik harp sistemi olduğu için cevapsız kaldı. Pilot sadece “İyi bir sistem” demekle yetindi.

Eurofighter Typhoon’un bir diğer avantajı da sofistike elektronik harp kabiliyeti. Pilot, “Typhoon’larda gerçekten sevdiğim iki şey motorlar ve elektronik harp kabiliyeti” dedi. Güçlü bir motor sürekli enerji kapasitesi sağlar ve havacıya birçok fırsat sunar. Havacının da belirttiği gibi, güçlü EJ200’ler sayesinde tüm elektronik sistemler performans kaybı olmadan kullanılabiliyor.

TurDef, Eurofighter Typhoon ile F-35 Lightning II arasındaki AESA radar kabiliyeti karşılaştırmasını da sordu, ancak soru cevapsız kaldı.

Tyhoon mu Rafale mi?

Türk Hava Kuvvetleri, Yunanistan’ın Fransız yapımı Rafale savaş uçaklarına sahip olması nedeniyle Ege Denizi’nde denge sağlamak için bir uçak satın almayı düşünüyor. Uçağın it dalaşı kabiliyeti HvKK için önemli bir kriter. Hava muharebesini kazanmak genellikle pilotun uçağı kullanma becerisine bağlı olsa da Eurofighter Typhoon, Fransız Rafale’ye benzer oranda çok iyi it dalaşı kabiliyetine sahip olduğu için bunu kolaylaştırıyor. Typhoon, güçlü EJ200’ler sayesinde Rafale’den çok daha iyi bir şekilde ayakta kalabilmekte ve enerji değerlerini yeniden kazanabilmektedir.

Yunanistan-Rafale

İngiliz Pilot, herhangi bir uçağın hava muharebesi sırasında enerji kaybedeceğini söyledi. Typhoon’un yapacağı şey bu enerjiyi çok hızlı bir şekilde geri kazanmaktır. Bir sonraki atışı yapabilmek için enerjiyi geri kazanıyoruz. Havacı, “Gerçek bir uçuş eğitimi sırasında Eurofighter Typhoon ile Rafale’yi yendim” dedi.

Konu silahlanmaya geldiğinde, Typhoon çok sayıda silah sunuyor. Peki ama avantajları nelerdir? Meteor, Typhoon’a avantaj olarak ne sağlıyor? Pilota göre, uzun mesafeli stand-off menzil, ilk avantaj. Bu da ilk atış fırsatını beraberinde getiriyor.


Kaynak: TurDef

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu