Millî Savunma Bakanı Akar ile Yunan Mevkidaşı NATO’da Görüştü

Roketsan-ATMACA-Banner

Millî Savunma Bakanı Hulusi Akar, NATO Savunma Bakanları Toplantısı kapsamında gittiği NATO Karargâhında yoğun mesaisini sürdürüyor. Toplantı kapsamındaki oturumlara katılan Bakan Akar, Yunanistan Savunma Bakanı Panagiotopoulos ile de görüştü.

NATO Savunma Bakanları Toplantısı’nın “Savunma ve Caydırıcılık” konulu oturumunun ardından gerçekleşen görüşmede:

STM Banner

“Mevcut sorunların çözümü için iletişim kanallarının açık tutulması, pozitif gündeme odaklanılması, bunun iyi komşuluk ilişkileri ile ikili ve bölgesel iş birliğine sağlayacağı katkı, tansiyonun düşürülmesi için diyaloğun sürdürülmesinin önemi” üzerinde duruldu.

“Ege’de Yaşanan Hava İhlalleri”

İki ülke arasındaki ilişkiler, geçtiğimiz günlerde Yunan savaş uçaklarının Türk hava sahasını ana karada ihlal etmesi, buna karşılık olarak Türk F 16 savaş uçaklarının da Yunan hava sahasını ihlal etmesi üzerine oldukça gerilmişti.

Bakan Akar olayı şu şekilde özetlemişti: “Yunan uçakları 27 Nisan’da ana karamıza gelerek Datça, Didim, Dalaman’da hava sahamızı ihlal etti. Siz o kadar kilometre uzaktan, Yunanistan’ın ana karasından, Türkiye’nin ana karasına gelip hava sahamızı ihlal edeceksiniz, bundan sonra bizim ne yapmamızı bekliyorsunuz? Bunların radar görüntüleri var, müttefik ülkelerle de paylaştık. Biz de 28 Nisan’da bunların karşılığını verdik”

ÖNERİLEN İÇERİK: Bayraktar AKINCI TİHA’dan KGK Atışı


 

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu