Ukrayna Harpoon İle Rus Gemisini Vurdu

Roketsan-ATMACA-Banner

Ukrayna Ordusu, Harpoon Gemisavar Füzesi ile Rus Donanması’na ait bir gemiyi vurdu. Vuruş görüntüleri ise Bayraktar TB2 SİHA tarafından anbean harekat merkezine iletildi.

Rusya’nın Karadeniz’deki sancak gemisi Moskva Kruvazörü, geçtiğimiz haftalarda Ukrayna tarafından Neptün Gemisavar Füzeleri ile vurulmuş ve batmıştı. Bu olayın ardından Ukrayna, Karadeniz’de ikinci kez gemisavar füze kullandı.

STM Banner

Ukraynalı kaynakların iddiasına göre bu kez Ukrayna üretimi Neptün değil, ABD üretimi Harpoon Gemisavar Füzeleri kullanıldı. Rus Donanması’na ait “Spasatel Vasily Bekh” isimli römorkör, bu sabah 2 adet Harpoon tipi gemisavar füze ile vuruldu. Geminin vurulması, anbean Ukrayna Ordusu’na ait Bayraktar TB2 SİHA tarafından görüntülendi ve harekat merkezine iletildi.

Römorkörün Yılan Adası yakınlarında olduğu ve adaya hava savunma füze sistemi nakliyesi gerçekleştirildiği iddia edildi. Hatırlanacağı üzere Ukrayna Ordusu, geçtiğimiz haftalarda Bayraktar TB2 SİHA ve savaş uçakları ile Yılan Adası’nı vurmuştu. Söz konusu olayda, Rus Ordusu’nun adaya depoladığı mühimmat ve hava savunma sistemleri imha edilmiş ve adaya yanaşmış şekilde duran iki askeri gemi de büyük hasar almıştı.

OLAYIN VİDEOSU:

Ukrayna’nın söz konusu olayda kullandığı Harpoon Füzelerinin, Danimarka tarafından sağlandığı üzerinde duruluyor. Ukrayna Savunma Bakanı Oleksii Reznikov geçen hafta yaptığı açıklamada, Ukrayna’nın Mayıs ayı içerisinde Danimarka tarafından sağlanan Harpoon gemisavar füze sistemini konuşlandırdığını duyurmuştu.

Ukrayna'ya Uzun Menzilli Harpoon Gemisavar Füzesi Tedariki/Danimarka

Danimarka tarafından Ukrayna’ya sağlanan Harpoon füzelerinin, emekli olan bir savaş gemisinden söküldüğü ihtimali bulunuyor. Ancak Danimarka Ordusu envanterinde, kara konuşlu RGM-84L-4 Harpoon Blok II füze bataryaları bulunuyor. Henüz hangisinin Ukrayna’ya gönderildiği bilinmiyor.

Harpoon Blok II Gemisavar Füzesi, ABD merkezli Boeing şirketi tarafından geliştirilmiştir. Havadan satha ve satıhtan satha kullanılabilen Harpoon Blok II, 120+ kilometre menzile ve 226.7 kilogram ağırlığında bir harp başlığına sahiptir. Türk Deniz Kuvvetleri envanterinde de bulunan füze, GPS/INS navigasyon sistemine sahiptir.

ÖNERİLEN İÇERİK: Rus Kruvazörü Moskva Neptün Füzeleriyle Vuruldu İddiası


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu