İngiltere, Ek A400M Nakliye Uçağı Siparişi Vermeyi Planlıyor

Roketsan-ATMACA-Banner

İngiltere Savunma Bakanlığının mevcut ve gelecekteki harcama planları içerisinde, İngiltere’nin 2020’lerin sonunda A400M nakliye uçağı siparişlerini arttırmayı planladığı belirtildi.

Kaç adet uçağın sipariş verileceği hakkında herhangi bir bilgi henüz bulunmamakta.

STM Banner

İngiltere toplamda 22 adet A400M siparişi vermiş ve şimdiye kadar bu uçakların 20 adeti teslim edilmişti. Kalan 2 uçağın teslimatının bu yıl içerisinde tamamlanması bekleniyor.

İngiliz Hava Kuvvetlerinin Kargo Uçakları

İngiltere ayrıca kargo uçağı filosunda küçülmeye, gitmiş daha yeni sayılabilecek C-130J uçaklarını 2023 yılına kadar emekli etmeye karar vermişti. Ek A400M’ler ile C-130J’lerin boşluğunu doldurmayı planlıyor olabilirler.

İngiltere A400M ve C-130J haricinde, BAe146, C17 ve A330 MRTT tipi kargo uçaklarını da kullanıyor.

A400M Nakliye Uçağı
A400M Nakliye Uçağı/DIRCM

BAe146 uçaklarını da 2022 yılı içerisinde emekli edecekler.

A330 MRTT veya İngiliz Hava Kuvvetleri’ndeki adıyla Voyager tipi tanker/kargo uçaklarından ise 9 adet bulunurken 5 adet uçağında eklenmesi hedefleniyor.

İngiltere kargo uçaklarının haricinde Sentinel istihbarat uçaklarını da 2021 yılında emekli etmişti. Bu uçaklarda oldukça yeni olmalarına rağmen modası geçmiş olarak nitelendirilerek hizmetten çekildi.

Modernizasyon Programı

İngiltere geçtiğimiz yıl içerisinde ordusunun bütün branşlarında ekipman ve araçlarda azalmaya gitmişti. Emekli edilecek ekipman ve araçların bazılarının yeri doldurulacak olsa da ordu, sayılarda ciddi azalmaya gidiyor. Ömürlerinin daha başında veya yarısında olan araçları erken emekli ediyorlar.

İngiltere 2030’ların başlarında modern olmayan ekipmanların büyük kısmını modernleri ile değiştirmeyi planlıyor.

ÖNERİLEN İÇERİK: Türkiye’den İngiltere’ye SİHA Teklifi Yapıldı


KAYNAK: SavunmaSanayiST.com, UKDefenceJournal

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu