İngiltere’den hava savunma sistemi sözleşmesi

Roketsan-ATMACA-Banner

Thales UK firması, İngiliz Ordusu ve İngiliz Deniz Piyadeleri’ne kısa menzilli hava savunma (SHORAD) füze sistemi tedarik etmek için yeni bir sözleşme imzaladı.

Kısa menzilli hava savunma projesi; savaş uçakları, taarruz helikopterleri ve insansız hava sistemleri de dahil olmak üzere hava tehditlerini saniyeler içinde durdurabilen yüksek hızlı ve çok rollü hafif füze sistemlerinden oluşmakta.

STM Banner

Thales UK firması; 2018’de ilk sözleşmeyi kazanarak, Gelecekteki Hava Savunma Projesi’nin (F-ADAPT) bir parçası olarak füze sistemlerinin modernleştirilmesine ve geliştirilmesine destek olmaya hak kazandı.

Konuya dair Kuzey İrlanda Sekreteri Brandon Lewis: “Bugünkü duyuru, Kuzey İrlanda’daki güven seviyesinin iş yapmak için harika bir seviyede olduğunu tekrar gösteriyor. Bu belirsiz zamanlarda, 98 milyon sterlinin üzerindeki yatırımın Belfast’taki 100’den fazla kalifiye işi koruyacağı için mutluyum. Bu hayati yatırımı sağlayan herkesi tebrik ediyorum.” ifadelerini kullandı.

İngiltere Savunma Bakanı Jeremy Quin ise: “Bu sözleşme, çok sayıda tehditle başa çıkabilen hayati önemde olan hava savunma yeteneklerinin korunmasını ve konuşlandırılmaya hazır olmasını sağlayacak. 98,4 milyon sterlinlik yatırım, Kuzey İrlanda’nın savunma sanayisine üç aydan kısa bir süre içinde verilen ve Kuzey İrlanda’nın kritik savunma yeteneklerimizin teslimine yaptığı önemli katkıyı vurgulayan ikinci büyük sözleşmedir.” dedi.

İngiltere kısa menzil hava savunma üçlü füze atıcısı

F-ADAPT

Hızlı ve güçlü saldırı kabiliyeti sunan kısa menzilli hava savunma sistemleri, üç platform varyantından ateşlenebilir. Bunların ilki omuzdan atılan atış sistemi, ikincisi bir sabitleyici aracılığıyla üç füze ateşleyebilen hafif bir çoklu fırlatıcı ve üçüncüsü Stormer zırhlı aracından sekiz füzeye kadar ateş etmek için tasarlanmış platformlardır.

 

DE&S CEO’su, Sör Simon Bollom sözleşme hakkında: “DE&S’deki özel ekibimiz, bu önemli hava savunma kapasitesinin 2026’nın sonuna kadar Birleşik Krallık Silahlı Kuvvetlerini desteklemeye hazır ve hazır kalmasını sağlamak adına yoğun bir şekilde çalıştı. Kuzey İrlanda, Birleşik Krallık savunması ve tedarik zincirinde zorunlu bir rol oynamaktadır. Bu, kuzey İrlanda merkezli bir endüstriye bu yıl verilen ikinci multi-milyon poundluk savunma sözleşmesi oldu.

Ocak ayında, Belfast’taki Spirit AeroSystems, İngiltere’nin 100’den fazla yerel işi destekleyen savaş uçağı için 30 milyon sterlinlik bir sözleşme kazandı. İngiltere Savunma Sanayisi, İngiltere’nin savunma alanında uluslararası ortamda sahip olduğu sorumluluğun farkında olarak dört yıl içinde 24 milyar sterlinden fazla bir dizi önemli sözleşme sağladı. Stratejik ve önemli yatırımlar sayesinde savunma sanayi, Birleşik Krallık refahını ilerletirken gelecekteki zorlu tehditlerle başa çıkmak için daha güçlü bir konumda olacaktır.” ifadelerine yer verdi.

Önerilen İçerik: SUNGUR Füzesinden tam isabet


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu