Teşkilat’a AKINCI ve MAM-L ikilisi damga vurdu

Roketsan-ATMACA-Banner

TRT’nin Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) Başkanlığı’na da değinilen yeni dizi olan TEŞKİLAT’a, Roketsan tarafından geliştirilen MAM-L Mühimmatı ile Baykar Savunma tarafından geliştirilen AKINCI SİHA damga vurdu.

TRT Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü İbrahim EREN, sosyal medya hesabı üzerinden TEŞKİLAT dizisi ile ilgili bir sahneyi paylaştı. EREN tarafından paylaşılan sahnede, Baykar Savunma tarafından geliştirilen ve halihazırda seri üretimde olan AKINCI Silahlı İnsansız Hava Aracı (SİHA) ile Roketsan tarafından geliştirilen ve muharebe sahasındaki başarılarıyla geniş yankı uyandıran Mini Akıllı Mühimmat MAM-L dikkat çekti.

STM Banner

TEŞKİLAT adlı dizi ile birlikte muharebe sahasındaki başarılarıyla dünyanın dikkatini çeken Türk savunma sanayii ürünleri, beyaz perdeye de taşınıyor. Daha önce de NETFLIX, bir yapımı esnasında Bayraktar TB2 SİHA ile MAM-L mühimmatına yer vermişti.

Roketsan MAM-L

Roketsan tarafından geliştirilen MAM-L Mini Akıllı Mühimmat, düşük ağırlığı ile insansız hava araçları (İHA), hafif taarruz uçakları ve ağırlığın kritik olduğu hava-yer görevlerine yönelik geliştirilmiştir. MAM-L, sabit ve hareketli hedeflere karşı yüksek vuruş hassasiyetine sahiptir.

Ana karakteristikleri yine Roketsan tarafından geliştirilen Lazer Uzun Menzilli Tanksavar Füzesi’ne (L-UMTAS) benzer olan MAM-L’de, herhangi bir itki sistemi yoktur. Hava aracından serbest düşümlü mühimmat olarak bırakılan MAM-L, sahip olduğu yarı aktif lazer arayıcı başlık sayesinde işaretlenen hedefe güdülenebilmektedir.

MAM-L
Roketsan MAM-L Mühimmatı

Lazer işaretleyici ile işaretlenen hedefi algılayan arayıcı başlığa göre kanatçıklarını hareket ettiren MAM-L, hedefini yüksek hassasiyetle vurabilmektedir.

Azami 14 kilometre menzile, 160mm çapa, 1 metre uzunluğa, 22 kilogram ağırlığa sahip olan ve üç çeşit harp başlığı (Reaktif Zırhlara Karşı Etkili Tandem, Yüksek İnfilaklı Parçacık Etkili, Termobarik) bulunan MAM-L, zırhlı hedeflere karşı da etkili olabilmektedir.

Önerilen İçerik: Söyleşi: Roketsan Genel Müdürü Murat İKİNCİ


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu