İngiltere ile İsveç arasında “Tempest” imzası

Roketsan-ATMACA-Banner

İsveç Savunma Bakanı Peter Hultqvist ile İngiltere Savunma Devlet Sekreteri Penny Mordaunt, 18 Temmuz 2019 tarihinde Londra’da, gelecekteki savaş uçakları için ortak sistemler geliştirilmesini konu edinen bir Mutabakat Muhtırası (MoU) imzaladılar.

İsveç Savunma Bakanlığına göre on yıl boyunca geçerli olacak MoU, JAS-39 Gripen’in gelecekteki gelişimi de dahil olmak üzere gelecekteki savaş uçağı yeteneklerinin iş birliği içerisinde geliştirilmesi kapsamakta. Ülkeler arasında uzun vadeli taahhütleri içermeyen söz konusu muhtıra, İsveç’in savaş uçağı JAS-39 ve İngiltere’nin yeni nesil savaş uçağı olması planlanan Tempest için ortaklaşa ileri teknolojiler geliştirmeyi mümkün kılıyor.

STM Banner

Söz konusu Mutabakat Muhtırasının imzalanmasına öncülük eden İsveç merkezli SAAB Firması (Gripen’in üreticisi), gelecekteki hava muharebe sistemleri konusunda (FCAS) BAE Systems, Leonardo UK, MBDA ve Rolls-Royce firmaları ile birlikte çalıştı. SAAB, anlaşma kapsamında ileri teknoloji geliştirme tecrübesi ile tüm hava muharebe sistemleri ve sensörler, füze sistemleri ve destek gibi ilgili alanların sistem entegrasyonuna katkıda bulunacak.

JAS-39 Gripen

Konuyla ilgili olarak SAAB tarafından yapılan açıklamada, “SAAB ve İngiliz endüstrisi, İsveç ve İngiltere hükümetlerinin belirlediği hedefleri desteklemeye hazırdır. SAAB, FCAS MoU ile ilgili olarak henüz bir sipariş almadı.

İsveç-Birleşik Krallık iş birliğiyle teknoloji geliştirme uzmanlığının, endüstri genelinde paylaşılması, Gripen de dahil olmak üzere mevcut platform ve sistemlerin uzun vadeli sürdürülebilirliği ve geliştirilmesinin yanı sıra ortak bir FCAS programına yönelik İngiltere ve İsveç’in yanı sıra uluslararası pazarın gereksinimlerini karşılayacak” ifadelerine yer verildi.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu