ABD Destroyeri Türkiye’ye liman ziyaretinde bulundu

Roketsan-ATMACA-Banner

ABD Deniz Kuvvetleri’nin Avrupa ve Afrika bölgelerinde görev yapan 6’ıncı filosuna ait USS PORTER (DDG-78) Destroyeri, Gölcük Donanma Komutanlığı’na bir ziyarette bulundu.

Çok nadir gerçekleşen bu ziyaret ile ilgili olarak ABD Deniz Kuvvetleri tarafından yapılan açıklamada, “Arleigh Burke sınıfı güdümlü füze destroyeri USS Porter (DDG 78), Karadeniz’deki varlığımızın ve NATO müttefikleri ve bölgesel ortaklarımıza desteğimizin bir parçası olarak planlanan liman ziyaretini tamamladıktan sonra 18 Ağustos 2019’da Gölcük’ten yola çıktı.

STM Banner

Limandayken, gemi ve mürettebat, Türkiye’nin doğusundaki 1999 depremine yönelik çelenk seremonisine katıldı. Bu ziyaret sırasında Türkiye ile olan askeri bağlarımızı güçlendirirken, misafirperverliğin için çok müteşekkiriz Gölcük. Ayrıca, mürettebat, hak ettiği özgürlüğün tadını çıkardı ve yakınlardaki İstanbul’un zengin kültürünü deneyimledi” ifadelerine yer verildi.

Arleigh Burke sınıfı güdümlü füze destroyeri olan USS Porter (DDG 78), 1999 yılında ABD Deniz Kuvvetleri envanterine girmiştir. Azami 9000 ton muharebe deplasmanına sahip Destroyer; 154 metre uzunluğa, 4 adet General Electric LM2500-30 gaz türbin tahrik sistemine, 30 knot+ hıza ve 4.400 mil menzile sahiptir. Toplamda 291 kişilik mürettebat kapasitesi bulunan gemi; AESA tabanlı radara, SM serisi hava savunma füzesi ile Tomahawk atılabilen 2x Mk-41 dikey atım sistemine, Harpoon füze lançerine, Phalanx CIWS’e, SeaRam’a ve Mk-46 torpidosu fırlatma kabiliyeti bulunan 2 adet torpido tüpüne sahiptir.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu