İngiltere, Kıbrıs’a F-35 gönderiyor

Roketsan-ATMACA-Banner

İngiltere Kraliyet Donanması, Güney Kıbrıs’ta bulunan ve İngiltere Kraliyet Hava Kuvvetlerine (RAF) ait olan Akrotiri Hava Üssüne F-35B tipi uçaklarını gönderecek.

İngiltere Kraliyet Donanması tarafından yapılan açıklamaya göre İngiltere, Doğu Akdeniz’de icra edilecek iki aylık eğitim kapsamında Güney Kıbrıs’ta bulunan ve İngiltere Kraliyet Hava Kuvvetlerine (RAF) ait olan Akrotiri Hava Üssüne F-35B tipi uçaklarını konuşlandıracak. Canlı atışları da içeren eğitim faaliyetleri kapsamında Kraliyet Donanması, envanterindeki F-35B Lightning II jetlerinin tüm fonksiyonlarını test edecek. Yapılan açıklamada, bu eğitim faaliyetleriyle birlikte İngiliz Kraliyet Donanmasına ait F-35B jetlerinin ilk yurdışı konuşlandırmasının, Güney Kıbrıs’a yapıldığına dikkat çekildi.

STM Banner

F-35’in ikinci versiyon olan F-35B’nin diğer F-35 modellerine göre en büyük farkı, dikey iniş kalkış dediğimiz standart hava meydanlarına iniş kalkış gerçekleştirebilmenin yanında helikopter gemisi gibi kısıtlı alana sahip pistlerden de iniş kalkış gerçekleştirebilmesidir. (Aslında tam olarak dikey iniş kalkış demek biraz yanlış, kısa kalkış dikey iniş daha doğru bir tabir lakin neticede dikey kalkış da yapabiliyor.) Egzoz yönlendirme teknolojisi sayesinde F-35B tıpkı bir helikopter gibi dikey iniş kalkış yapabilmektedir. Bu konfigürasyonda dahili bir top bulunmaz. Harici bir pod olarak 25mm’lik bir top takılabilir. Bu top Toplam 220 mermi kapasitelidir. 6 Ton dahili yakıt kapasitesine sahiptir. Yaklaşık 1700 km’lik bir menzile ve 830 km’lik bir harekât yarıçapına sahiptir. Havadan yakıt ikmalini “Probe and Drogue” yakıt ikmal yöntemi ile yapabilmektedir. Spesifik olarak AV-8B Harrier savaş uçaklarının yerini alması için geliştirilmiştir.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu