Yunanistan yeni savaş uçağı arayışında

Roketsan-ATMACA-Banner

Yunanistan Savunma Bakanı Amiral Evangelos Apostolakis, Yunan Hava Kuvvetleri’nin modernizasyonu için yeni nesil uçak arayışı içerisinde olduklarını, bu kapsamda ABD yapımı 5. nesil F-35 savaş uçağı alma olasılığını değerlendirdiklerini belirtti.

Geçtiğimiz günlerde ABD Savunma Bakanlığı Pentagon’un, F-35’i satabilecekleri 5 ülke arasında Yunanistan’ın da bulundurulmasını değerlendiren Apostolakis, “F-16 modernizasyonu yanı sıra, yeni nesil savaş uçaklarına geçebilmemiz için aşamalı olarak alabileceğimiz yeni bir uçak seçme süreci içerisindeyiz. Pentagon’un bu açıklaması bu planlarımıza yardımcı oluyor. Bunu değerlendireceğiz, tüm bileşenlere ve nasıl ilerleyeceğine bakacağız” dedi.

Yunanistan, geçtiğimiz yıl 85 adet F-16 jetinin F-16V Block 70 Viper seviyesine modernize edilmesi kararını vermişti. Bunun yanında, önceki Yunanistan Savunma Bakanı da Yunan Hava Kuvvetleri’nin yenilenmesi ve Türkiye’den geri kalınmaması için F-35 alınması gerektiğini çoğu kez açıklamıştı.

Yunanistan’ın batık durumda ki ekonomisine rağmen F-35 alımını değerlendirmesi ise en çok merak edilen konuların başında geliyor. Yüksek sayılacak bir satın alım bedeline ve yine yüksek sayılacak bir bakım ve idame masrafına sahip F-35’lerin Yunanistan’da harbe hazır durumda olmaları oldukça zor olarak değerlendiriliyor. Yunanistan’ın bu şartlar altında 25-30 kadar F-35’i ancak alabileceği tahmin ediliyor.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

TUALCOM   BMC-Banner-İçerik  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu