İngiltere’den Lübnan’a zırhlı devriye aracı hibesi

Roketsan-ÇAKIR-Banner

İngiliz hükümeti, kuzey ve doğu sınırlarını müdafaa etmesi için Lübnan Silahlı Kuvvetleri’ne 100 adet zırhlı devriye aracı hibe etti. Araçlar, Salı günü Lübnan’a sevk edildi.

Edinilen bilgiye göre; İngiltere, Suriye sınırındaki istikrarın arttırılması ve teröristler ile kaçakçı gruplarının yasadışı sınır geçişlerinin engellenmesi amacıyla Lübnan Silahlı Kuvvetleri’ne 100 adet Land Rover RWMIK tipi zırhlı devriye aracı hibe etti. Hibe edilen araçların toplam değerinin ise 2 milyon ABD Doları olduğu açıklandı.

İngiltere, uzun bir süredir Lübnan Silahlı Kuvvetleri’ne yönelik olarak eğitim ve teçhizat desteği sağlıyor.

İngiltere’nin Suriye özel elçisi Martin Longden, “İngiltere’nin bu bağışta bulunmasına sevindim. Bu araçlar, Lübnan’daki tüm topluluklar için hayatı daha güvenli hale getiren kara sınırı alaylarının çalışmalarında gerçek bir fark yaratacak. Bu iş birliği, iki ülkenin silahlı kuvvetleri arasındaki dostluğunun harika bir pratik örneğidir.” dedi.

Lübnanlı uzman ve emekli güvenlik güçleri tugayı Naji Mlaeb, ülkenin sınır güvenliğini desteklemek için bu tür araçların gerekli olduğunu belirtti.

Mlaeb, “Bu araçlar, kuzey veya doğu sınırlarının engebeli arazisinde, kuleler arasındaki bozuk yollarda silahlı kuvvetlerin taşınmasını kolaylaştıracaktır. Suriye ile sınırlar çok uzun olduğu için kaçakçıları personel veya mayınlarla izlemek imkânsız. Bu nedenle Land Rover RWMIK, dört alayın sınır güvenliğindeki görevini kolaylaştıracaktır.” dedi.

Önerilen İçerik: Lübnan’dan İ Sınıfı Fırkateyn ve Yeni Tip Denizaltı ilgisi


Zeynep Bayındır / SavunmaSanayiST.com

Meteksan Banner   Tualcom Banner

Bir Yorum

  1. Bacim sen beni güldürdün, Allah’ta seni guldursun:)
    Brigadier=tuğgeneral
    ‘Mayın ile izleme’den kasit nedir bilemedim ama.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu