İngiltere Savunma Bakanı Wallace: Rus Ürünlerini Kim Alacak?

Roketsan-ATMACA-Banner

İngiltere Savunma Bakanı Ben Wallace, Ukrayna’daki savaşta imha edilen Rus askeri ekipmanlarına dikkat çekerek “bu ürünleri kim alacak” sorusunu yöneltti.

Şu ana kadar Ukrayna’daki savaşta helikopterlerden savaş uçaklarına ve tanklara kadar Rus askeri ekipmanlarının “katledildiğini” belirten Wallace, bu durumun Çin gibi savaş uçağı ve karadan havaya füze tasarımlarını Rus tasarımlarına dayandıran ülkeler için sonuçları olabileceğini kaydetti.

STM Banner

Wallace: “Üst düzey teknolojiye sahip olduğu iddia edilen Suhoy savaş uçakları ve T-90 gibi tankların Ukrayna tarafından Batı üretimi silahlarla kolaylıkla imha edilmesi Rusya’nın askeri ürünlerini alan müşterilerini durup düşünmeye itiyor.

Rus ürünlerini kim alacak? Libya, Suriye, Azerbaycan ve Ukrayna’da bu ekipmanların çoğunlukla portatif ürünlerle imha edildiğini gördük.

Bayraktar TB-2’nin Pantsir’i alt ettiğini gördüğünüz zaman bence bu Rusya’nın size teklif ettiği şeyi tekrar düşünmenize yol açacaktır.”

İngiltere’nin Türk İHA’larına Yönelik İlgisi

Türkiye ile İngiltere, Milli Muharip Uçak (MMU) gibi bazı savunma sanayii projelerinde halihazırda iş birliği içerisinde. İngiliz BAE Systems şirketine bağlı birçok mühendis, halihazırda MMU Projesi kapsamında Ankara’daki Türk Havacılık ve Uzay Sanayii A.Ş. (TUSAŞ) tesislerinde çalışmalar gerçekleştiriyor.

Hulusi Akar-Ben Wallace
Hulusi Akar-Ben Wallace

İlaveten her iki ülkenin de karşılıklı çıkar sağlayacakları savunma sanayii ürünleri de mevcut. Edinilen bilgiye göre; İngiltere, Silahlı İnsansız Hava Aracı (SİHA) gibi sistemlere ilgi duyuyor ve bunları ABD’den tedarik ediyor. Ancak ABD’den tedarik edilen SİHA’ların birim maliyetleri oldukça yüksek. İngiltere Savunma Bakanı Wallace, daha önce Bayraktar TB2’ye övgü yağdırmıştı.

“Türk İHA’sı Bayraktar TB2’yi ele alalım. Suriye, Libya ve başka yerlerde kullanılması, yüzlerce zırhlı aracın ve hatta hava savunma sistemlerinin imhasından sorumlular.

Bu İHA’ların kökleri, Türk inovasyonundan doğmuştur. Seçkin yabancı programlara erişim elde etmeleri engellendi, eskiden bizim yaptığımız şeyi çok iyi yaptılar. Yenilik yaptılar.

TB2 ve beraberindeki mühimmat, teknik yetenekleri uygun fiyatla birleştiriyor, bu da komutanlarının düşmana gerçek zorluklar sunarken bazı yıpranmaları tolere edebilecekleri anlamına geliyor.”

ÖNERİLEN İÇERİK: Rusya’nın Başı Su-35 Siparişleriyle Dertte


KAYNAK: SavunmaSanayiST.com, Twitter

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu