İngiltere’den Suudi Arabistan’a mühendislik desteği

Roketsan-ATMACA-Banner

İngiltere Savunma Bakanlığı, Kraliyet Hava Kuvvetleri personelinin, Yemen’de bulunan Husiler’e karşı Suudi Arabistan tarafından düzenlenen hava harekatlarında kullanılan savaş uçakları için “mühendislik desteği” sağladığını açıkladı.

Yapılan açıklamada, “BAE Systems ve Kraliyet Hava Kuvvetleri personelinin ortaklığıyla Suudi Arabistan Hava Kuvvetleri envanterinde yer alan İngiltere üretimi savaş uçaklarının idamesi konusunda mühendislik desteği sağlanmaktadır. Bu uçaklara Yemen üzerinde operasyon düzenleyen uçaklarda dahildir” denildi.

STM Banner

Suudi Arabistan envanterinde ABD üretimi F-15C ve F-15E tipi savaş uçakları bulunuyor. Bunların yanında Tornado ve Eurofighter Typhoon savaş uçakları da Suudi Arabistan Hava Kuvvetleri’ne hizmet veriyor. 

Mart 2015’ten bu yana Husiler’e karşı düzenlenen harekatlarda bugüne kadar çok sayıda sivilde öldürüldü. Birleşmiş Milletler, Yemen’de Mart 2015’ten bu yana 6.800’den fazla sivilin öldürüldüğünü açıkladı. Bu kayıpların yarısından fazlasının Suudi liderliğindeki koalisyon hava saldırıları sonucu meydana geldiği bildirildi.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com 

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu