MİLGEM’lerin Yeni Nesil Sonarı Göreve Hazır: YAKAMOS 2020

Roketsan-ATMACA-Banner

MİLGEM Ada Sınıfı Korvetler için YAKAMOS Karinaya Monteli Sonar Sistemi’ni üreten Meteksan Savunma, MILGEM gemilerinin devamı ve İ-Sınıfı Fırkateynler için geliştirdiği yeni nesil sonar sistemi YAKAMOS 2020’yi ilk kez IDEF 2019 fuarında sergileyecek.

İSTİF (İ) Sınıfı Fırkateyn’e ait çizim

Milli imkanlar ile tasarlanan ve inşaa edilen Denizaltı Savunma Harbi (DSH) Korveti MİLGEM Ada Sınıfı Korvetler, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’nın en önemli platformlarından biri olarak göreve devam ediyor. Denizaltı Savunma Harbi (DSH) Korveti olması sebebi ile MİLGEM gemilerinin en önemli sensörlerinden birisi Karinaya Monteli Sonar Sistemi. Bu sistem özellikle korvet ve fırkateyn gibi su üstü gemi platformlarının denizaltı, torpido ve diğer su altı hedef/tehditlerini tespit ve takip etmesi için kullanılıyor.

STM Banner
MİLGEM Ada Sınıfı Korvetlerde kullanılan YAKAMOS Sonarı

MİLGEM gemilerinde bulunan ve milli imkanlar ile tasarlanan, Meteksan Savunma tarafından sanayileştirilen ve üretilen YAKAMOS Karinaya Monteli Sonar Sistemi 2008 yılından beri başarı ile tüm dünya denizlerinde görev yapıyor. YAKAMOS mevcut durumda, Dz.K.K.lığı envanterinde olan ve 10 yılı aşkın deniz tecrübesi ile performansını ispat etmiş tek milli karinaya monteli sonar sistemi ve içerisindeki en alt seviyedeki seramiklere kadar tüm kritik teknoloji içeren parçaları milli olarak tasarlanıp, yerli olarak üretiliyor.

İlk kez MİLGEM projesi ile bir sonar sisteminin milli olarak geliştirilmesi faaliyetlerine TÜBİTAK ve Deniz Kuvvetleri Araştırma Merkezi Komutanlığı (DzKK.lığı, ARMERKOM) tarafından Temmuz 2006 tarihinde başlanmıştı. Bu sonar sisteminin geliştirme süreci içerisinde deniz ortamında aylarca süren tecrübe seyirlerine çıkıldı ve bu sürecin en kritik unsurunu oluşturan algoritma geliştirmeleri tamamen milli olarak bu uzun ve meşakkatli sürecin sonunda tamamlandı. Daha sonra bu sistemin sanayileştirilmesi için Savunma Sanayii Başkanlığı tarafından Türkiye’nin Sualtı Akustiği Mükemmeliyet Merkezi olarak Meteksan Savunma görevlendirildi.

YAKAMOS 2020

MİLGEM 2. ve 3. Gemiden sonra 4. Gemisi TCG KINALIADA YAKAMOS Karinaya Monteli Sonar Sistemi’nin Fabrika Kabul Testlerini (FAT) yakın bir zaman önce gerçekleştiren Meteksan Savunma, artık sonar teknolojisini daha da ileriye taşıyor. Meteksan Savunma, YAKAMOS 2020 Yeni Nesil Sonar Sistemi adını verdiği ürününü ilk kez IDEF 2019 fuarında sergileyecek.

YAKAMOS 2020, mevcut YAKAMOS ile edinilmiş saha tecrübesi ve başarısı kanıtlanmış algoritmalarını miras olarak taşıyarak, gelişen ve değişen teknolojiye uyumlu olacak şekilde deniz birimi ve gemi içi birimleri donanım altyapısında önemli yenilikler barındıracak. Meteksan Savunma tarafından yürütülen sualtı akustik alanındaki diğer sonar projeleri ile ortaklanacak ve firma tarafından güncellenecek elektronik kart ve modülleri ile yerlilik oranını önemli şekilde arttıracak, dışa bağımlılık kalmayacak. Aynı zamanda Deniz Kuvvetlerinin elindeki farklı platformlar arasında ortak kullanılacak olan modüller ile Deniz Kuvvetlerinin lojistik destek ihtiyaçlarında ve yedek parça maliyetlerinde de önemli bir tasarruf sağlanmasına yardımcı olacak. Sonar operatörleri ise yeni teknolojilerin getirdiği avantajları kullanırken, bildikleri, tanıdıkları ve alıştıkları arayüzlerden vazgeçmeyecekler. YAKAMOS 2020, YAKAMOS sonarının gerek teknolojik gelişmeler ve gerekse operasyonel son kullanıcı geri besleme/tecrübeleri ile yoğurulmuş, kullanıcı dostu bir sonar olacak.

YAKAMOS 2020 Konsol

Daha kompakt, daha yetenekli, daha modüler ve kolayca uyumlandırılabilir yazılım ve donanım mimarisi ile YAKAMOS 2020, değişen teknolojiye ve değişen akustik ortam koşullarına kolayca adapte edilebilecek, dünya pazarındaki rakiplerinin önüne geçecek yetenekte olacak şekilde geliştirildi. Güç modüllerinde verimliliği arttırarak daha uzun süre yüksek performans ile çalışacak olan sistem aynı zamanda sensör mimarisinde yapılan güncellemeler ile olası tehditleri çok daha uzun mesafelerden tespit edebilecek.

YAKAMOS 2020 Yeni Nesil Sonar Sistemi, YAKAMOS’un Adriyatik’ten Kızıldeniz’e, Atlas Okyanus’undan Hint Okyanusu’na kadar tüm dünya denizlerinde başarıyla yaptığı görevlerden edinilen tecrübeler ile farklı ve zorlu hava ve deniz koşullarına uyumlu olarak, daha dayanımlı, daha güvenilir ve daha yüksek performansla Deniz Kuvvetlerine hizmet etmeye hazır.

YAKOMOS 2020 ile ilgili olaraktan Meteksan Savunma tarafından yapılan açıklamada ise “Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın Aralık 2018’de Türk Savunma Sanayii Zirvesi’nde ifade ettiği gibi “Kötü komşu bizi ev sahibi yaptı”. Artık Türkiye’nin tamamen yerli ve milli imkanlarla tasarlanmış bir sonarı, YAKAMOS’u var. Donanımıyla, yazılımıyla, en önemlisi sistemin beyni olan algoritmalarıyla tamamen asker, sivil Türk mühendislerinin emekleriyle geliştirilmiş, rüştünü ispat etmiş, dışa bağımlılığın olmadığı YAKAMOS ile dünyada kendi sonarını geliştiren ve üreten birkaç ülkeden birisiyiz. MİLGEM Korvetlerimizin Pakistan’a yapılan ihracatı ile birlikte dünyaya açılan yerli ve milli Sonarımız YAKAMOS, bu ihracat başarısını önümüzdeki dönemde dünya pazarında edineceği tecrübe, başarılar ve YAKAMOS 2020 ile daha da ileriye taşıyacak.” ifadelerine yer verildi.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com 

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu