İngiltere’den Ukrayna’ya Hafif ATGM Sevkiyatı

Roketsan-ATMACA-Banner

İngiltere, Ukrayna’nın kendisini olası Rus işgalinden koruması için Ukrayna’ya tanksavar silah sistemleri sevk etme kararı aldı.

İngiltere Savunma Bakanı Ben Wallace tarafından yapılan açıklamaya göre az sayıda İngiliz askerinden oluşan bir grup dün akşam saatlerinde “Rusya’nın giderek artan tehditkar davranışlarına” karşı Ukrayna’ya kısa menzilli ATGM sistemleri ile sevk edildi.

STM Banner

Edinilen bilgiye göre; 5 kargo uçağıyla gerçekleştirilen sevkiyat, 1080 adet NLAW Anti-Tank Silahını içeriyor. Uzun bir süredir tanklara yönelik tertibatlanmasını arttıran Ukrayna Ordusu, Bayraktar TB2 SİHA ve MAM-L/C mühimmatları ile Javelin ATGM de tedarik etmişti.

REVİZE

İngiltere’nin Ukrayna’ya sevk ettiği NLAW sistemlerinin sayısı 2.000’i aşmış durumda.


İngiliz medyasına yansıyan bilgilere göre sevk edilen sistem gelecek nesil hafif tanksavar silahı (NLAW). NLAW, 800 metre öteden 500mm kalınlığındaki zırhları delme özelliğine sahip.

NLAW Anti-Tank Silahı

NLAW ATGM
NLAW ATGM

12.5 kg ağırlığındaki silah Afganistan’da Taliban güçlerine karşı kullanmıştı. ABD tarafından Ukrayna’ya sevk edilen Javelin ATGM’lerden daha hafif olan sistem, tek asker tarafından 5 saniye içerisinde devreye alınabiliyor.

Wallace, yaptığı açıklamada sistemin “kesinlikle savunma amaçlı” olduğunu vurguladı.

“Stratejik silahlar değiller ve Rusya için tehdit oluşturmuyorlar. Kendilerini savunmada kullanacaklar ve erken aşama eğitimi veren Birleşik Krallık personeli, bu eğitimi tamamladıktan sonra Birleşik Krallık’a geri dönecek.”

İngiliz Uçakları Alman Hava Sahasını Pas Geçti

NLAW ATGM sistemleri dün itibarıyla çoktan Ukrayna’ya sevk edildi. İngiliz Kraliyet Hava Kuvvetlerine (RAF) ait iki adet C-17 kargo uçağı sistemleri Alman hava sahasını kullanmadan Ukrayna’ya taşıdı.

İngiliz Uçakları Alman Hava Sahasını Pas Geçti
İngiliz Uçakları Alman Hava Sahasını Pas Geçti

RAF uçaklarının Alman hava sahasını kasten pas geçtiği düşünülüyor zira Almanya, artan Rus tehdidine rağmen Ukrayna’ya çeşitli bahanelerle silah satışı yapmamayı sürdürüyor.

ÖNERİLEN İÇERİK: Almanya, Artan Rus Tehdidine Rağmen Ukrayna’ya Silah Satmıyor


KAYNAK: SavunmaSanayiST.com, İngiltere Savunma Bakanlığı

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu