İngiltere’nin yeni tankı ‘Challenger 3’ geliyor

Roketsan-ATMACA-Banner

İngiliz Ordusu için Challenger 2 tankının gelişmiş bir konfigürasyonu olan ve ekstra ateş gücü ile son teknoloji koruma sistemlerine sahip Challenger 3 tankı geliştiriliyor.

Rheinmetall BAE Systems Land (RBSL) ile İngiltere Savunma Bakanlığı arasında 148 adet Challenger 3 tankının teslimatı için yapılan sözleşmede, teslim yılı 2040 olarak belirlendi. Sözleşme kapsamındaki çalışmalar RBSL’de 130’u mühendis ve 70’i teknisyen olmak üzere toplamda 200 kişiye istihdam sağlayacak. West Midlands, Glasgow, Newcastle upon Tyne ve Wight Adası’nda bulunan daha geniş tedarik zincirlerinde ise 450 kişiye daha istihdam sağlanmış olacak.

STM Banner

Geliştirilecek Challenger 3 Tankı, yeni ihracat fırsatları sunacak ve gelecekteki herhangi bir uluslararası tank programına Birleşik Krallık’ın katılımını sağlayabilecek.

Challenger 3 Ana Muharebe Tankı Programı kapsamında gelecek olan yenilikler şunlar: en gelişmiş mühimmatı kullanan yeni bir 120mm yivsiz namlu, tank komutanlarına gelişmiş gündüz ve gece hedefleme yetenekleri sağlayan yeni bir nişangah paketi, yeni modüler zırh, aktif koruma sistemi (APS) ve yeni bir kule.

İngiliz Ordusu’ndan Korgeneral Chris Tickell, Challenger 3 programına dair şunları söyledi: “Bu yenileme benzerlerinden daha ölümcül, daha iyi korunan ve veri kabiliyeti daha iyi olan dönüştürülmüş bir ordu oluşmasını sağlayacak. Challenger 3, tam da bu değişimin bir tezahürüdür ve savaş kabiliyetlerimizin merkezinde yer alacaktır. Dijital açık mimarisi, savaş alanına entegre olmasını sağlayacak; mürettebata ise benzersiz bir koruma seviyesi sağlayacak. Savaşın galibi Challenger 3 olacak. ”

Challenger 2

İngiliz Savunma Bilimi ve Teknolojisi Laboratuvarı’ndan James McGeary ise “Challenger 3’teki temel tasarım değişiklikleri zaten geliştirilmiş olan caydırıcılığını daha da arttırıyor. Bu modernizasyon programı; İngiltere’nin Ana Muharebe Tankı tasarımının ön planda kalmasını, gelecekteki tehditlere ve zorluklara uyum sağlayıp bunlara yanıt verebilir hale gelmesini sağlayacak. ” dedi.

Challenger 3, NATO zırhlı kuvvetlerinin günümüzden 2040’a kadarki sürecinin savaş alanlarında en yüksek beka ve caydırıcılık seviyelerine sahip tanklardan biri olacak. Bunu yalnızca yeni silahı kullanarak değil, aynı zamanda müttefikleri tarafından üretilen dünya çapındaki en gelişmiş mühimmatları kullanarak da gerçekleştirebilecek.

Yeni nişangah paketi, tank komutanına gündüz/gece ve tüm hava koşullarından bağımsız şekilde düşmanı imha yeteneği sağlayacak.

Tank ayrıca, piyadelerin görevlerini desteklemek için kıyı ortamında (kara ve deniz arasında) dahi sahip olduğu kabiliyetleri koruyacak ve çok alanlı savaşlarda da etkin bir rol oynayabilecek niteliğe sahip olacak.

Challenger 3, diğer muharebe araçları ile etkileşime geçmesini sağlayacak dijitalleştirilmiş bir omurga ile donatılacak, rakiplere karşı üstünlük sağlamak için veri paylaşımı mümkün olacak..

ÖNERİLEN İÇERİK: Roketsan’ın yeni füzesi KARAOK’tan tam isabet


Elif Funda ALTUN / SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu