Irak, Pakistan’dan JF-17 Thunder Savaş Uçağı Tedarik Etmeye Hazırlanıyor

Roketsan-ATMACA-Banner

Irak, Pakistan’dan 12 adet JF-17 Thunder Blok III savaş uçağı tedarik etmeye hazırlanıyor.

Pakistan medyasından The Nation’a özel olarak konuşan üst düzey kaynaklar, iki ülke arasında JF-17 savaş uçağı satışı için birden çok tur müzakereler icra edildiğini iddia etti. Kaynaklara göre müzakereler, Irak Hava Kuvvetleri Komutanı Yardımcısı Tümgeneral Muhammed Mecid Mehdi Mahmud’un Pakistanlı yetkililerle gerçekleştirdiği görüşme sonrasında karara bağlandı.

STM Banner

Kaynaklara göre her iki ülkenin hükümetleri tarafından onaylanan anlaşmanın gelecek ay Pakistan’ın başkenti İslamabad’ta imzalanması bekleniyor. Pakistan medyasının iddiasına göre Irak hükümeti, Pakistan’dan 12 adet JF-17 savaş uçağı alımı için toplamda 664 milyon dolarlık bir bütçeye de ayırmış durumda.

Irak Savunma Bakanı Cuma İnad Sadun, Mayıs ayında Pakistan’ı ziyaret ederek üst düzey yetkililerle bir dizi görüşme icra etmişti. Sadun’un ziyareti sırasında JF-17 alımı için görüşmeler düzenlediği de biliniyor.

JF-17 Thunder Savaş Uçağı
JF-17 Thunder Savaş Uçağı

Irak, böylece Pakistan’dan JF-17 sipariş eden üçüncü ülke olacak. Önceki günlerde Arjantin’in Pakistan’dan 12 adet JF-17 savaş uçağı tedarik edeceği de iddia edilmişti. Arjantin ise bu iddiaları birkaç gün sonra reddetmişti. Nijerya ise geçtiğimiz yıl Pakistan’a üç adet JF-17 siparişi vermiş ve bu sene içerisinde uçakların tamamını teslim almıştı.

Ancak not etmek gerekiyor ki Iraklı kaynaklar henüz bu haberi doğrulamıyor.

Şu anda JF-17’nin kullanıcıları arasında Pakistan, Myanmar ve Nijerya Hava Kuvvetleri yer alıyor. Uçağın ana üreticilerinden birisi olan Pakistan, JF-17 Blok III satışı için diğer ülkelerin yanı sıra Malezya, Azerbaycan, Fas, Katar, Sudan ve Sri Lanka ile görüşmelerde bulunuyor.

JF-17 Thunder Blok III

Pakistan Havacılık Kompleksi (PAC) ve Çin merkezli Chengdu Aerospace Corporation (CAC) iş birliğiyle geliştirilen JF-17 Thunder savaş uçağının Blok-III versiyonu, 27 Aralık 2019’da ilk uçuşunu gerçekleştirmişti.

Çin’in Sichuan Eyaleti’nde bulunan CAC tesislerinden havalanan ilk JF-17 Blok-III prototipi, birkaç değişiklik bulunmakla beraber JF-17 Blok-I ve JF-17 Blok-II’nin gövde tasarımını çoğunlukla koruyor. Tasarıma ek olarak JF-17 Blok-III, yeni gelişmiş donanımlar ile donatıldı.

JF-17 Blok-III’te büyük bir baş üstü ekranı (HUD), J-20 uçaklarında da kullanılan gelişmiş kızılötesi füze uyarı sistemi ve entegre kokpit ekranı bulunuyor. Jet, düşman hedefleri daha uzak mesafeden tespit edebilmesini ve 30 hedefe aynı anda kilitlenebilmesini sağlayan Çin yapımı bir Aktif Faz Dizinli Radar (AESA) ile daha fazla mühimmat taşıyabilmesini sağlayan yeni bir motorla donatıldı.

ÖNERİLEN İÇERİK: JF-17 Thunder nasıl geliştirildi?


KAYNAK: SavunmaSanayiST.com, The Nation

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu