Kargo-150 İHA İlk Uçuşunu Gerçekleştiriyor

Roketsan-ATMACA-Banner

ASELSAN ve ALTINAY iştiraki olan Dasal Havacılık Teknolojileri tarafından geliştirilen Türkiye’nin ilk Kargo-İHA’sı Kargo 150, TEKNOFEST kapsamında ilk uçuşunu gerçekleştiriyor. 

Tamamı Türk mühendisleri tarafından yerli ve milli olarak öz kaynaklarla geliştirilen Kargo 150, sahip olduğu ileri teknolojileri ve öne çıkan özellikleri ile askeri ve sivil alanda çok önemli ve kritik ihtiyaçlara cevap vermek üzere tasarlandı.

STM Banner

Uzak bölgelerde konuşlu ve ulaşımı zor karakollarımızın çeşitli günlük gıda ve malzeme ihtiyaçları başta olmak üzere; sahadaki birliklerimizin mühimmat ve diğer ihtiyaçlarını güvenli, hızlı ve etkin bir şekilde aktarmak gibi kritik görevleri yerine getirebilecek olan Kargo 150, afet durumlarında da acil yardım malzemelerini ihtiyaç duyulan bölgelere acil yardım malzemelerini hızlı ve etkin bir şekilde ulaştırabilecektir.

150 kg faydalı yük kapasitesi, 100km/sa yatay uçuş hızı ve 40km operasyonel görev yarıçapına haiz olan Kargo 150 platformunun menzili, istenildiğinde arttırılabiliyor. Göreve ve bulunan coğrafyaya göre taşıdığı yükü yere indirmek yerine ihtiyaca binaen farklı yöntemlerle de hedef noktaya bırakabilen Kargo 150, kullanıcı kolaylığı ile ön plana çıkıyor.

Kargo-150-İHA

Uzak operasyon bölgelerine envanterde bulunan ikmal araçları ile taşınabilecek şekilde tasarlanmış olan Kargo 150; karar verilen lojistik üssünü merkez alarak, aktarımlara hızlı bir şekilde başlayabiliyor. Pervaneleri arasındaki 6m’ye yakın mesafeye rağmen, tasarımı sayesinde oldukça daraltılmış bir siluet izi veriyor.

Regülasyonların hazır olmasını takiben Kargo 150; Kızılay, AFAD, Orman Genel Müdürlüğü, ve UMKE gibi kurum ve kuruluşların yanı sıra sivil alanda da alacağı görevleri bekliyor.

ÖNERİLEN İÇERİK: HİSAR-O+’ın Teslimat Tarihine Revize


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu