Irak’ın derinliklerinde ATAK’ın sesi yankılandı

Roketsan-ATMACA-Banner

Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından Irak’ın Kuzeyi’nde bulunan PKK hedeflerine yönelik başlatılan Pençe Kartal – 2 Harekatı, devam ediyor.

Türk Silahlı Kuvvetleri, bir süredir Irak’ın Kuzeyi’nde bulunan PKK terör hedeflerine yönelik olarak sistematik harekat icra ediyordu. Türk Kara Kuvvetleri Komutanlığı’na bağlı Piyade Komando birlikleri, Türkiye – Irak Sınırı’nda bulunan oldukça geniş bir alanı, PKK’dan temizlemiş ve kurulan üst bölgeleri ile kontrol altına almışlardı.

STM Banner

Geçtiğimiz günlerde, yine Irak’ın Kuzeyi’nde yer alan ancak daha da derin bölgelerde üstlenen PKK’lı teröristlere yönelik olarak Pençe Kartal – 2 Harekatı başlatıldı. Türkiye – Irak Sınırı’nın yaklaşık 40 kilometre derinliğinde bulunan Gara Bölgesi’ndeki PKK hedeflerine yönelik başlatılan harekat kapsamında, ilk etapta Hava Kuvvetleri Komutanlığı’na yönelik savaş uçakları tarafından bölge ateş altına alındı. Akabinde ise Türk Özel Kuvvetler Komutanlığı mensubu seçkin birlikler, bölgeye hava hücum harekatı ile bırakıldılar.

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii A.Ş. (TUSAŞ) tarafından üretilen ve Türk Kara kuvvetleri Komutanlığı envanterinde bulunan T129 ATAK Taarruz ve Taktik Keşif Helikopterleri de yerdeki birliklere yakın hava desteği sağlamak için Irak’ın yaklaşık 40 kilometre derinliğine kadar girdiler. T129 ATAK’lardan oluşan ‘Taarruz Helikopter Kolu’, bölgeyi ateş altına aldı.

Devam eden harekatta, Özel Kuvvetler mensubu iki Yüzbaşı ile bir Astsubay’ın şehit olduğu bilgi paylaşıldı.

Önerilen İçerik: T129 ATAK FAZ-II’nin kalifikasyon testleri tamamlandı


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu