ABD Muhripleri ile ortak tatbikat

Roketsan-ATMACA-Banner

Türk Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’na ait firkateynler ile ABD Donanması’na ait Güdümlü Füze Muhripleri, Karadeniz bölgesinde ortak tatbikat icra etti.

Edinilen bilgiye göre Karadeniz’de icra edilen söz konusu tatbikata; Türk Donanması’na ait iki adet firkateyn, Türk Hava Kuvvetleri Komutanlığı’na ait F-16 tipi savaş uçakları ile ABD Donanması’na ait muhripler ile deniz karakol uçakları katıldı.

STM Banner

Konuyla ilgili olarak Milli Savunma Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, “Türk Deniz Kuvvetleri bağlısı TCG TURGUTREİS ve TCG ORUÇREİS fırkateynlerimiz ile ABD Deniz Kuvvetleri bağlısı USS PORTER ve USS DONALD COOK muhripleri Karadeniz’de ikili deniz eğitimleri icra etmiştir. Deniz eğitimlerine Hava Kuvvetlerimize ait F-16 uçakları ile ABD’ye ait deniz karakol uçağı da katılmıştır.

Faaliyet kapsamında icra edilen temel deniz harp nevilerine yönelik eğitimler; iki ülke Deniz Kuvvetleri unsurları arasında iş birliğini güçlendirmiş ve birlikte çalışabilirliğe katkı sağlamıştır.

Deniz Kuvvetleri Komutanlığımız, “bölgesel sahiplik” prensibi çerçevesinde Karadeniz’in barış ve güvenliğine katkı sağlamak üzere 1 Mart 2004’ten itibaren “Karadeniz Uyumu Harekâtı”nı sürdürmektedir. Harekât kapsamında fırkateyn, korvet, hücumbot, denizaltı ve deniz karakol uçakları ile Karadeniz’de sancak ve varlık gösterilmekte, keşif ve gözetleme icra edilmektedir.

Türk Deniz Kuvvetleri, planlı faaliyetleri kapsamında Karadeniz’e intikal eden NATO, dost ve müttefik deniz kuvvetleri unsurları ile her fırsatta ortak eğitim ve tatbikatlar icra etmekte, Karadeniz’e kıyıdaş ülkelerin düzenlediği tatbikatlara düzenli olarak katılmaktadır.” ifadelerine yer verildi.

Önerilen İçerik: Rusya İHA imha edebilen ATGM geliştirecek


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu