İran’dan Hint Okyanusu’nda balistik füze testi

Roketsan-ATMACA-Banner

İran, gerçekleştirdiği askeri tatbikatlar kapsamında Hint Okyanusu’na Orta Menzilli Balistik Füze (MRBM) fırlattı. İran, füze testlerine hızla devam ediyor.

Edinilen bilgiye göre İran Devrim Muhafızları, bir askeri tatbikat kapsamında Hint Okyanusu’na orta menzilli balistik füze ateşledi. ABD yönetimiyle yaşanan yüksek gerilimin azaldığı günlerde icra edilen tatbikat, birçok noktada gerçekleştirildi. Tatbikat kapsamında, balistik füzelerin ve yerli olarak üretilen yeni dronların testleri de gerçekleştirildi.

STM Banner

İran Devrim Muhafızları Komutanı Tümgeneral Hossein Salami, “En önemli savunma politikası hedeflerimizden biri, uçak gemileri ve savaş gemileri dahil olmak üzere düşman savaş gemilerine karşı uzun menzilli balistik füzeleri kullanmaktır. Menzili 1.800 kilometre olan bu füzelerle artık okyanustaki hareketli hedefleri vurabiliriz.” dedi.

Önerilen İçerik: İran’ın yeraltı füze üssü görüntülendi

İran, Orta Doğu’daki en büyük füze programlarından birine sahip ve bunları savaş durumunda ABD’ye ve diğer düşmanlara karşı caydırıcı gücü olarak görmektedir. ABD Başkanı Trump’ın İran ile 2015 yılında yapılan nükleer anlaşmayı terk ettiği ve Tahran’a karşı sert yaptırımları yeniden uygulamaya koyduğu 2018’den bu yana, Körfez’de İran ordusu ile ABD güçleri arasında dönemsel çatışmalar yaşanmaktadır.

Yeni Başkan Joe Biden, İran’ın uyumlu davranması halinde nükleer anlaşmaya yeniden katılabileceklerini söyledi.

Reuters


Zeynep Bayındır / SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu