İran’ın yeraltı füze üssü görüntülendi

Roketsan-ATMACA-Banner

İran medyası tarafından İran İslam Devrim Muhafızları Ordusu (IRGC)’e ait bir yeraltı füze üssü görüntülendi. Üste, fırlatmaya hazır çok sayıda füze sistemi olduğu fark edildi.

İran devlet medyası 8 Ocak 2021 tarihinde, İran Devrim Muhafızları Ordusu’na ait Basra Körfezi yakınlarındaki bir yeraltı füze üssü kurduğunu bildirdi. İran devlet medyası tarafından görüntüleri yayınlanan üssün; balistik füze, seyir füzesi ve gemisavar füze sistemleri ile bunları fırlatmaya yarayan lançer sistemleriyle dolu olduğu görüldü.

STM Banner

Ayrıca devlet medyasına göre İran, uzun menzilli balistik füze ve seyir füzelerini barındırmak için birkaç adet kıyı üssü daha inşa etmeyi hedefliyor.

IRGC Komutanı tarafından füze üssündeki incelemelerden sonra yapılan açıklamada; füze gücünün artırılmasının İran’ın toprak bütünlüğünün, bağımsızlığının ve İslam Devrimi’nin başarılarının korunması için kilit rol oynadığı belirtildi ve kıyı üslerindeki füzelerin yüzlerce kilometre menzile sahip olduğu, hedefleri hassasiyetle vurabilecekleri, büyük yıkıcı güce sahip oldukları ve düşmanın elektronik harp sistemlerini yenebilecekleri açıklandı.

Tahran, Ocak 2020’de ABD’nin üst düzey general Kasım Süleymani’yi öldürmesine misilleme yapmak için Irak’taki ABD mevzilerine bir 12 adetten fazla balistik füze fırlatmıştı.

İran Yeraltı Füze Üssü

ABD – İran Nükleer Füze Anlaşması

Pazartesi günü Tahran, ABD Başkanı Donald Trump’ın 2018’de iptal ettiği nükleer anlaşmada belirlenen sınırların çok ötesine geçerek uranyumu %20 saflığa kadar zenginleştirmeye yeniden başladığını duyurdu.

ABD’nin yeni Başkanı Joe Biden, 20 Ocak’ta göreve geldikten sonra anlaşmayı eski haline getirme sözü vermişti. İran’ın Yüksek Lideri Ayetullah Ali Hamaney tarafından geçtiğimiz gün yapılan açıklamada ise İran’ın nükleer anlaşmaya yeniden katılmak için acele etmediğini ve ABD’nin anlaşmaya yeniden katılıp katılmadığına bakılmaksızın Tahran’a yönelik yaptırımların kaldırılması gerektiğini vurguladı.

Füze üssü ve uranyum zenginleştirmesi hakkındaki gelişmelere ek olarak, Tahran Pazartesi günü Basra Körfezi’nde Güney Kore bandıralı bir kimyasal tankeri ele geçirdi.

ABD Dışişleri Bakanlığı hem gemi ele geçirilmesini hem de İran’ın uranyum zenginleştirmesine yeniden başlamasını kınadı. Bölgedeki gelişmelere binaen ABD, Irak ve İran üzerinde sürekli olarak savaş uçağı ile stratejik bombardıman uçağı uçuruyor. Ayrıca bölgede bulunan USS Nimitz uçak gemisinin geri dönüşü, geçtiğimiz günlerde iptal edilmişti.

Önerilen İçerik: ABD geriliminin ortasında İran’dan füze tatbikatı


Zeynep Bayındır / SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu