İran yeni gemisavar füzesini test etti

Roketsan-ATMACA-Banner

İran İslam Cumhuriyeti, Hint Okyanusu’nun kuzeyinde bulunan Basra Körfezi’nde icra edilen askeri tatbikat esnasında, yeni gemisavar füzesini test etti.

Reuters’a göre atış testi; ABD’nin nükleer faaliyetleri sebebi ile 2015 yılından bu yana İran’a uygulamakta olduğu silah ambargosunu, bir yıl daha uzatma kararı alması ile aynı zaman dilimine denk geldi. ABD tarafından İran’a dayatılan silah ambargosu, Ekim ayında sona erecekti.

STM Banner

Basra Körfezi’nde icra edilen atışlı tatbikat esnasında, İran tarafından yerli olarak üretilen kıyı ve deniz konuşlu gemisvar füzeleri, iddiaya göre hedeflerini yüksek isabetle vurdu. Çin Halk Cumhuriyeti tarafından geliştirilen C-802 füzesi üzerimden gemisavar füze teknolojisini elde eden İran’a göre yeni gemisavar füzeleri, 280 kilometre menzile sahip.

Savunma sanayii araştırmacılarına göre İran, sahip olduğu sistemlerin özelliklerini sık sık abartmakta. Ancak sahip olduğu uzun menzilli füze teknolojisi ve nükleer faaliyetleri, ABD ve İsrail için gözdağı niteliği taşıyor. Öte yandan ilginç bir askeri yapılanmaya sahip olan İran, zayıf radar ağı sebebi ile geçtiğimiz sene yanlışlıkla Ukrayna’ya ait yolcu uçağını düşürmüştü.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu