Radar aydınlatmasına maruz kalan Fransız gemisi belli oldu

Roketsan-ATMACA-Banner

Türk Deniz Kuvvetleri Komutanlığı bağlısı savaş gemileri tarafından Akdeniz’de radar aydınlatması yapılan Fransız savaş gemisi belli oldu.

Bir Fransız Savunma Bakanlığı yetkilisi tarafından geçtiğimiz gün yapılan açıklamada; Türk Deniz Kuvvetleri’ne ait iki savaş gemisinin, Libya’ya silah taşıdığından şüphelendiği bir kargo gemisini aramaya çalışan bir Fransız savaş gemisine üç kez radar kilidi attığı ve füze angajmanına hazırlandığı iddia edilmişti.

STM Banner

Bunun üzerinde dün yaptığımız haberde şu ifadelere yer vermiştik: “Fransız makamları tarafında öne sürülen “Türk savaş gemileri, savaş gemimize üç kez radar kilidi attı” şeklindeki iddianın doğru olmadığı ve bunun bir dezenformasyon olduğu tahmin edilmektedir. Fransız makamlarının kast ettiği “radar kilidi” ifadesi, büyük ihtimalle bölgedeki Türk savaş gemilerinde bulunan radar sistemlerinin yayın yapmak sureti ile Fransız savaş gemisini aydınlatmasıyla karıştırılmaktadır.

Radar aydınlatması, platformun yakınındaki dost/düşman unsurları tespit edilmesi ve deniz resminin oluşturması için yapılmak zorunda olan bir eylemdir.”

TCG-GÖKOVA

SavunmaSanayiST.com tarafından edinilen bilgiye göre Türk savaş gemileri tarafından radar aydınlatmasına maruz kalan Fransız savaş gemisi, düşük radar kesit alanına sahip Le Courbet (F-712) isimli bir La Fayette sınıfı fırkateyndi. Söz konusu fırkateyne radar aydınlatmasını ise Türk Deniz Kuvvetleri’ne ait bir GABYA Sınıfı Fırkateyn olan TCG GÖKOVA (F-496) gerçekleştirdi. Olayda ismi geçen ikinci Türk savaş gemisinin ise TCG ORUÇREİS (F-245) olabileceği tahmin ediliyor.

Düşük radar kesit alanına sahip olan ve 1997 yılında hizmete alınan Le Courbet (F-712) fırkateynin; ilk olarak Oliver Hazard Perry sınıfı fırkateyn olarak 1980 yılında ABD Donanması envanterine alınan ve 2000’li yılların başında Türk Donanması’nda göreve başlayan yani 40 yıldır bilfiil görevde olan TCG GÖKOVA (F-496) fırkateyni ile yaşadığı gerginliğin ardından bölgeden uzaklaşması, birçok kesim tarafından tartışma konusu oldu.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu