‘Nükleer Terörizm’ gelişmesi sonrasında İran’dan %60 uranyum zenginleştirmesi

Roketsan-ATMACA-Banner

İran Parlamento Başkanı Mohammad Bagher Qalibaf; Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, Natanz nükleer tesisinde uranyumun %60 zenginleştirmeye başlanıldığını duyurdu.

Qalibaf açıklamasında, “Genç ve dindar İranlı bilim adamlarının, %60 oranında zenginleştirilmiş uranyum ürünü elde ettiklerini duyurmaktan gurur duyuyorum. Bu başarı için İran’ın cesur halkını tebrik ediyoruz. İran halkının iradesi mucizevi ve her türlü komployu engelleyecektir.” ifadelerine yer verdi.

STM Banner

İran Atom Enerjisi Örgütü de bu oranı doğruladı. Kurum Başkanı Ali Akbar Salehi; santrifüjlerin şu anda saatte 9 gram ürettiğini, ancak bunun önümüzdeki günlerde saatte 5 grama düşeceğini söyledi. İlaveten, şu anda istedikleri herhangi bir zenginleştirmenin mümkün olduğuna dikkat çekti.

İran, %20’ye kadar zenginleştirme yapabilmekteydi. ABD ile yapılan anlaşma sonucu %4,5’da olması gereken bu oranın %20’ye çıktığının belirtilmesi, beraberinde çeşitli yaptırımları getirmişti. Bu son durumun da uzun süredir devam eden gerilimi tırmandıracağı düşünülüyor.

Ek olarak, geçtiğimiz hafta sonu Natanz’daki santrifüjlerde yaşanan elektrik sorunu sonrasında Tahran İsrail’i suçlamış ve bu olayı “Nükleer Terörizm” olarak nitelendirmişti. İsrail tarafından henüz doğrulama gelmese de zenginleştirme artışının bu olay üzerine duyurulması dikkat çekmekte.

İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu da daha öncesinde Tahran’ın nükleer silah edinmesine asla izin vermeyeceğini ifade etmişti. Cuma günü Kıbrıs’ı ziyaret eden İsrail Dışişleri Bakanı Gabi Asheknazi, görüşme sonrasında attığı tweet ile İran’ın saldırgan politikası kaynaklı Ortadoğu’daki istikrarsızlığı konuştuklarına ve bu radikal rejimin nükleer silahlar edinmesini önlemek için ne gerekiyorsa yapacaklarına değindi.

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, İran’ın hareketini “kışkırtıcı” olarak belirtirken; Avrupa Birliği sözcüsü Peter Stano, İran’ın kararını “çok endişe verici bir gelişme” olarak nitelendirdi.

ÖNERİLEN İÇERİK: Havadan Havaya Füze ve Türkiye


Zeynep Bayındır / SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu