Fransa’dan A400M ile helikoptere yakıt ikmali

Roketsan-ATMACA-Banner

Fransa, A400M Askeri Nakliye Uçağı ile Eurocopter EC725 tipi helikoptere yakıt ikmal testi gerçekleştirdi. Testte helikoptere başarıyla ikmal gerçekleştirildi.

Helikopterlere yakıt ikmali imkanı, birkaç ülkenin sahip olduğu bir kapasite. Fransa şu anda C130J Nakliye Uçağı ve Eurocopter EC725 Caracal Genel Maksat Helikopteri çiftiyle bu yeteneğe sahip olan tek Avrupa ülkesi ve A400M ile bu kapasiteyi genişletmek için çalışmakta. Bu kapsamda Fransa, 22 Mart – 2 Nisan 2021 tarihleri ​​arasında Fransa’da bir test gerçekleştirdi ve EC725 Caracal – A400M arasında yakıt ikmalini başarıyla gerçekleştirdi.

STM Banner

Airbus’ın endüstriyel sorumluluğu altında gerçekleştirilen bu testler, Fransız Silahlanma Genel Müdürlüğü (DGA) Uçuş Test ve Uzmanlık Merkezi tarafından düzenlendi. Airbus tarafından tedarik edilen A400M, Bordeaux’da bulunan Hava Üssü 106 (BA 106); Fransız Hava ve Uzay Ordusu’nun EC725 Caracal’ı ise Cazaux’daki 120 numaralı Hava Üssü’nde (BA 120) bulunuyordu.

Fransa’ya göre; bu testin amacı, A400M’nin helikopterlere gece gündüz yakıt ikmali yapma yeteneğini doğrulamaktı. Biri aynı anda yakıt ikmali yapan iki helikopterin yanı sıra ikisi de gece uçuşu olmak üzere sekiz test uçuşu gerçekleştirildi. Test faaliyetlerinde yaklaşık 70 kişi görev aldı.

A400M, A400M ATLAS, Airbus, Koca Yusuf, TUSAŞ

Kampanya boyunca özellikle elverişli hava koşullarından yararlandı ve böylece A400M’nin planlanan uçuş kapsamı (hız, irtifa, kütle) boyunca helikopterlere yakıt ikmali yapma, iki helikoptere aynı anda yakıt ikmali yapma ve gece görüş dürbünüyle gece yakıt ikmali yapma becerisi gösterildi.

ÖNERİLEN İÇERİK: Fransa’ya A400M Nakliye Uçağı teslimatı


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu