İran’dan fütüristik savaş gemisi

Roketsan-ATMACA-Banner

Çekilen uydu görüntüsü sayesinde İran’ın Burşuhr kentindeki Shahid Mahallati Tersanesi’nde tanımlanamayan, yarısı hangarda olan bir gemi tespit edildi.

İran Tersanesinde görülen bu gizemli gemi muhtemelen İran Devrim Muhafızları Donanması’nın yeni sancak gemisi olacak.

STM Banner

İran Devrim Muhafızları’nın yakın zamanda yeni bir gemiyi dünya kamuoyuna sunacağı tahmin ediliyor. Uydu görüntüsüne yansıyan bu geminin 64m uzunluğundaki düşük radar kesit alanına sahip bir füze katamaranı olduğuna inanılıyor. Devrim Muhafızları’nın aktif kullanımında olan Shahid Nazeri katamaranından çok daha büyük ve ağır silahlı olacağı tahmin ediliyor.

İran Devrim Muhafızları Donanması’na ait Shahid Nazeri, diğer donanmalar arasındaki gemilere benzemeyen özelliklere sahiptir. Diğer donanmalardaki gemilerden Nazeri’yi ayıran en büyük özelliği onun bir katamaran yapıya sahip olmasıdır. İddialara göre ise Shadid Nazeri’nin yanına yakında bir başka katamaran daha katılacak. Ayrıca yapım aşamasında olduğu söylenen gemi, Nazeri’den daha büyük ve çok daha iyi sailahlanıdırlmış olacak. Yeni tasarım düşük radar kesit alanına sahip bir füze korveti olarak da tanımlanabilir.

Shahid Nazeri

“Füzler Lançerleri Mevcut”

Yeni gemi hakkında resmi olarak hiçbir şey açıklanmadı. Ancak yüksek çözünürlüklü ticari uydu görüntüleri sayesinde Naval News sitesi geminin izini bulmayı başardı.

Yeni gemi İran’ın Burşuhr kentindeki Shahid Mahallati Tersanesi’nde inşa ediliyor. Burası, Shahid Nazeri’yi de inşa eden tersanedir. Her iki gemi de dar geniş aralıklı gövdelere sahip büyük katamaranlardır. Ayrıca, Shahid Nazeri için 28 knot gibi nispeten yüksek hızlar da aktarılıyor.

Shahid Nazeri’nin devamı niteliğinde olduğu için yeni geminin de alüminyumdan inşa edildiği çıkarımı yapılabilir. Bununla birlikte yeni gemi sadece genel boyutlarda değil, hacim olarak da önemli ölçüde daha büyük olacaktır. Ayrıca gemide bir helikopter pistinin de olması bekleniyor.

Shahid Nazeri’nin önünde bir Gatling silahı ve iki adet Dshk 12.7mm ağır makineli tüfek bulunmakta. Yeni gemide de daha büyük bir top için yerin olmadığı görüntülerden anlaşılmakta. Geminin arka kısmına ise füze lançerleri inşa ediliyor, bu lançerler dışarıya doğru ateş etmek için açılı şekilde konumlandırılmış. Bunlar muhtemelen gemisavar füzeleri için yapılmakta.


 

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu