Tu-22M3’ün fırlatma koltuğu üç askerin canını aldı

Roketsan-ATMACA-Banner

Rusya’nın batısında yer alan Kaluga şehrindeki Shaykovka Hava Üssü’nde meydana gelen Tupolev Tu-22M3 stratejik bombardıman uçağı kazasında Alay Komutanı dahil olmak üzere 3 Rus askeri hayatını kaybetti.

Rus ordusu tarafından yapılan açıklamada planlı bir uçuş faaliyeti için pistte hazırlıklarını sürdüren Tu-22M3 uzun menzilli bombardıman uçağının fırlatma sisteminde bir arıza meydana geldiği ve kazanın bu olay sonucunda gerçekleştiği belirtildi.

STM Banner

Rus medyasında yer alan haberlere göre fırlatma sistemi düğmesine mürettebattan birinin basması sonrasında sistemin devreye girmesi sonucu koltuklarından fırlayan pilotların paraşütleri yeterli yükseklik sağlanamadığı için açılmadı ve yere sert bir şekilde çakıldı. Kazada eğitmen koltuğunda oturan Alay Komutanı da dahil olmak üzere 3 Rus askeri yaşamını yitirdi.

Uçaktaki 4 mürettebattan sadece biri sağ kalmayı başardı. Rus yetkililer olay hakkında soruşturma başlatıldı.

Rusya, geçtiğimiz hafta içerisinde Kaluga bölgesinde Tu-22M filosunun tatbikat icra edeceğini açıklamıştı.

TU-22M3M

2019 Ocak’ta Rusya Federasyonuna ait Tupolev Tu-22M3 tipi stratejik bombardıman uçağı, Rusya’nın kuzeybatısındaki Murmansk’ta bulunan Olenegorsk Havaalanına iniş esnasında kırıma uğramış ve infilak etmişti. Kazada, uçakta yer alan 4 mürettebattan 3’ü hayatını kaybetmiş 1’i ise yaralanmıştı. Kazayla ilgili Rusya Federasyonu tarafından hazırlanan ön raporda, kazanın pilotaj hatası nedeniyle meydana geldiği açıklanmıştı.

ÖNERİLEN İÇERİK: Savunma Sanayii Başkanı DEMİR’den Rus uçağı açıklaması


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu