İran’ın İHA’larına F-35’li Önleme

Roketsan-ATMACA-Banner

İsrail Hava Kuvvetleri (IAF)’ne ait F-35I Adir savaş uçakları, geçtiğimiz yıl İran’dan fırlatılan iki adet insansız hava aracını (İHA) önledi. Açıklama, İsrail Hava Kuvvetleri’nden yapıldı.

Konuyla ilgili olarak IAF tarafından yapılan açıklamada, “Mart 2021’de IAF F-35I “Adir” savaş uçakları, İsrail topraklarına doğru fırlatılan iki İran İHA’sını başarıyla durdurdu. İHA’lar başarıyla durduruldu ve böylelikle F-35 tarafından dünyanın ilk operasyonel İHA müdahalesi gerçekleştirildi.” ifadelerine yer verildi.

STM Banner

İsrail Hava Kuvvetleri’nin açıklamasında, İran’a ait İHA’ların tipine ve bahsi geçen İHA’ların nasıl önlendiğine dair bir açıklama yapılmadı. İran İHA’larının, F-35’ler tarafından vurulduğu veyahut F-35’lerin manevrası sonucunda kırıma uğradıkları üzerinde duruluyor. Yine elektronik harp de ihtimaller arasında bulunuyor.

IAF envanterinde yaklaşık 30 adet F-35I Adir savaş uçağı bulunuyor.

F-35I Adir

f-35 adir

F-35I Adir, temel olarak F-35A’ya (Türkiye’nin de tedarik ettiği model) benzemekle birlikte, İsrail’e özel bazı farklılıklar içeriyor. İsrail’in kendi şartnamelerine göre tasarlanan “F-35I Adir” uçakları F-35’in bir başka versiyonu olabilecek nitelikte. Zira ABD, İngiltere dahil kimseye hak tanımadığı kaynak koduna tam erişim izni sayesinde kendi üretimi mühimmatların entegrasyonunu tamamlamaya başladı.

Bununla beraber İsrail, motor ve kritik parçalar dahil olmak üzere uçağın bakımını kendi ülke sınırları içerisinde yapmak için ABD’den güvence alan tek ülke konumunda bulunuyor.

ÖNERİLEN İÇERİK: F-35’in 4’üncü Konfigürasyonu: F-35I Adir


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu