İran’ın vurduğu İsrail’in F-35 üssündeki hasar görüntülendi

Roketsan-ATMACA-Banner

İran tarafından balistik füzeler ile vurulan İsrail’in tek F-35 üssü olan Nevatim’deki hasar görüntülendi. Üssün faaliyetlerini kesintiye uğratacak bir hasar almadığı görüldü.

13 nisan gecesi İsrail’e kamikaze İHA’lar, seyir füzeleri ve balistik füzelerden oluşan yaklaşık 300 adetlik bir hava gücüyle saldıran İran, bu hava araçlarını hedefleriyle buluşturma konusunda başarılı olamadı. İran tarafından atılan özellikle seyir füzeleriyle kamikaze İHA’ların büyük bir kısmı; İsrail, ABD, Birleşik Krallık ve Fransa’ya ait savaş uçakları tarafından Suriye ile Irak hava sahalarında karşılandı ve hava hava füzeleriyle vuruldu.

STM Banner

Ancak İran, ilginç bir şekilde belkide bu hava harekatının en başarılı çıktısına İsrail Hava Kuvvetleri’nin ‘kalbinde’ ulaştı. İran tarafından atılan balistik füzeler, İsrail’in tek F-35 üssü olan Nevatim’i vurmayı başardı. Savaş uçaklarının depolandığı koruganlar isabet almasa da İran, balistik füzeler ile piste yakın bazı noktaları vurdu. Dünyanın en gelişmiş hava ve füze savunma ağlarından birine sahip olan – ki burada yüzölçümünün küçük olması oldukça etkili – İsrail, Nevatim’i hedef alan en az 4 İran balistik füzesini engelleyemedi.

Bugün paylaşılan görüntülerde ise Nevatim Üssü’ndeki hasarın, onarılmaya başladığı görüldü. Özellikle bazı noktalarda balistik füzesi infilakı sonrasında ortaya çıkan çukurların görülmemesi, ‘İran, satürasyon amaçlı harp başlıksız füzeleri de mi kullandı?’ sorularını akıllara getirdi. Özetle Nevatim Üssü’nün, İran’ın balistik füzeleriyle vurulmuş olmasına rağmen faaliyetlerine devam ettiği değerlendiriliyor.

Öte yandan Lübnan sınırları içerisinden ateşlenen bazı taktik balistik füzeler ise İsrail hava savunması tarafından imha edildi. Ancak İran’ın hava saldırısının çoğunluğunu; İsrail, ABD, Birleşik Krallık ve Fransa’ya ait savaş uçakları göğüsledi.

Roketsan’dan balistik füze müjdesi: Yeni TAYFUN’lar geliyor


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu