Lockheed’den 17 milyar dolarlık rekor balistik füze imzası

Roketsan-ATMACA-Banner

ABD’li Lockheed Martin şirketi, kıtalararası balistik füzelere karşı yeni nesil bir anti-balistik füze geliştirmek için ABD Füze Savunma Ajansı ile 17 milyar dolarlık rekor bir sözleşme imzaladı.

ABD Füze Savunma Ajansı’nın Pazartesi günü yaptığı açıklamaya göre; Lockheed Martin, ABD’yi kıtalararası bir balistik füze saldırısına karşı savunmak üzere yeni nesil önleyiciler geliştirmek için 17 milyar dolarlık bir sözleşme kazandı. Önleme programı, mevcut balistik füze tehditlerini ve Kuzey Kore ile İran gibi ülkelerden gelecek yeni teknoloji tehditleri yenmeyi amaçlıyor.

STM Banner

ABD’nin F-35 siparişlerini azaltmak istediğini söylemesi ve ABD Ordusu’nun Şubat ayında Lockheed’in tasarımını sunduğu yeni nesil bir helikopter olan Geleceğin Taarruz Helikopteri (FARA)‘nin geliştirilmesinden vazgeçmesinin ardından bu galibiyet Lockheed için bir şans oldu.

Füze sözleşmesi, Yer Tabanlı Orta Menzilli Savunma (GMD) programını modernize etmek için Yeni Nesil Önleyicinin (NGI) geliştirilmesini kapsıyor. Radarlar, önleyiciler ve diğer ekipmanlardan oluşan ağ, ABD’yi kıtalararası balistik füzelere karşı korumak üzere tasarlandı.

GBI-Ground-Based-Interceptor-loading-06-Alaska-1-1024x683

Hedef 2028 yılı

İlk önleyicinin, 2028 yılında faaliyete geçmesi bekleniyor.

Geçen hafta Füze Savunma Ajansı Başkanı Korgeneral Heath Collins’in yeni sekme açarak verdiği yazılı ifadeye göre NGI şu anda teknoloji geliştirme aşamasında ve Mayıs ayında ürün geliştirmeye geçecek. Amerika Birleşik Devletleri 20 önleme cihazı satın almayı ve bunları Fort Greely, Alaska’da konuşlandırmayı planlıyor.

Collins, ajansın program için Lockheed ya da Northrop Grumman şirketlerinden birini seçeceğini söylemişti. Şirketlere 2021 yılında tasarım geliştirmeleri için ayrı sözleşmeler verildi.

Hükümetin tahminlerine göre, yeni nesil önleme programı kullanım ömrü boyunca yaklaşık 17,7 milyar dolar değerinde olacak.

Collins, Biden yönetiminin 2025 mali yılı bütçesinde füze savunması için 28,4 milyar dolar talep ettiğini ifade etti.

thaad füzesi, thaad hava savunma sistemi, thaad hss, thaad füze, Terminal Yüksek İrtifa Bölgesel Savunma (THAAD) Sistemi

Çalışmalar 1990’ların sonunda başladı

GMD üzerindeki çalışmalar 1990’ların sonunda başladı ve yaklaşık 40 milyar dolarlık araştırma ve geliştirme maliyetinin ardından 2004 yılında operasyonel olduğu ilan edildi.

Ancak sistemin önleme testlerinin yarısından biraz fazlası başarılı oldu ve Pentagon’un Operasyonel Test ve Değerlendirme Direktörü Ofisi, 2023 yılında GMD’nin “az sayıda balistik füze tehdidine” karşı savunma yapabileceğini söyledi.

Ocak ayında Lockheed, savunma müteahhidinin en büyük havacılık segmenti olan F-35 jetlerinin tedarik zinciri sorunlarıyla karşı karşıya kalması nedeniyle 2024 yılı kârının Wall Street beklentilerinin altında kalacağını tahmin etti.

Reuters, Lockheed’in maliyetleri düşürmek ve operasyonları düzene sokmak amacıyla 2024 yılı boyunca istihdamının %1’ini keseceğini bildirdi.

ABD’li savunma devleri son iki yıldır artan jeopolitik gerilimlerin ortasında silahlara yönelik güçlü talepten faydalandı. ABD’nin 2023 yılında yabancı hükümetlere yaptığı askeri teçhizat satışları %16 artarak 238 milyar dolara ulaştı.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com, Reuters

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu