Sırbistan Rafale alımına göz kırpıyor: Rusya?

Roketsan-ATMACA-Banner

Sırbistan Rafale savaş uçağı tedarikini değerlendiriyor. Masadaki Fransız Dassault Rafale savaş uçağı tedarikinin bütçesinin, 3.2 milyar dolar olduğu iddia ediliyor.

Sırbistan Cumhurbaşkanı Vucic geçtiğimiz hafta yaptığı açıklamada, Sırbistan’ın 12 adet Fransız Rafale çok amaçlı savaş uçağı alımına ilişkin bir anlaşma imzalamaya yakın olduğunu açıkladı. Vucic, bunun Sırbistan’ın geleneksel savunma teçhizatı tedarikçisi Rusya için bir değişim anlamına geleceğini duyurdu.

STM Banner

Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic Paris’e yaptığı iki günlük ziyaret sırasında Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un yanı sıra Rafale üreticisi Dassault Aviation da dahil olmak üzere Fransız savunma yetkilileriyle görüştü. Vuçiç, Pazartesi gecesi Macron ile üç saatten fazla süren çok iyi bir görüşme gerçekleştirdiklerini ve “Rafale savaş uçaklarının satın alınmasına ilişkin somut anlaşmalara vardıklarını” söyledi.

Sözleşmelerin önümüzdeki iki ay içinde Macron’un huzurunda imzalanacağını belirten Vucic, sofistike jetlerin alımının iki ülke arasındaki askeri ve diğer işbirliklerini büyük ölçüde genişleteceğini sözlerine ekledi. Olası anlaşmanın mali detayları açıklanmadı ancak hükümet yanlısı Sırp medyası tüm paket için yaklaşık 3 milyar avro (3,2 milyar dolar) tahmininde bulundu.

Endonezya-Rafale

Sırbistan, komşu Balkan rakibi Hırvatistan’ın yaklaşık 1 milyar avro karşılığında aynı tipte 12 adet ikinci el savaş uçağı satın almasından bu yana iki yıldan uzun bir süredir yeni Rafale jetlerini satın almayı düşünüyordu.

MiG-29’ların yerini Rafale alacak

Rafale jetlerinin potansiyel tedariki, Sırbistan’ın esas olarak Sovyet yapımı MiG-29 avcı uçakları ve yaşlanan Yugoslav savaş uçaklarından oluşan hava kuvvetlerini modernize etmesine olanak sağlayacak.

Rusya, Ukrayna’yı işgali nedeniyle Moskova’ya karşı uygulanan uluslararası yaptırımlara katılmayı reddeden Sırbistan’ın askeri helikopterler de dahil olmak üzere geleneksel askeri uçak tedarikçisi konumunda bulunuyor.

Sırp ordusunun hızla silahlanması, 1990’larda eski Yugoslavya’nın kanlı bir şekilde dağılmasının ardından bazı komşularını endişelendiriyordu. Avrupa Birliği adayı olan Sırbistan’ın etrafı neredeyse tamamen NATO üyesi ülkelerle çevrili.

Hırvatistan ilk Rafale savaş uçağını teslim aldı


Kaynak: AP, SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu