Iron Dome F-15’i vurdu

Roketsan-ATMACA-Banner

Mayıs ayı içerisinde yeniden alevlenen İsrail-Hamas çatışmasında adı sıkça duyulan ve dünya çapında şöhret tazeleyen Iron Dome (Demir Kubbe) sistemi dost ateşine sebebiyet verdi.

İsrail’in Kanal 13 yayın kanalının duyurmuş olduğu habere göre; Iron Dome sistemi, çatışmalar sırasında yanlışlıkla bölge üzerindeki İsrail Hava Kuvvetlerine ait bir F-15 savaş uçağına kilitlendi. Füzenin dost bir unsura kilitlenmesi üzerine, hedefe ulaşmadan füzenin kendini imha etmesi komutu gönderildi. Komutu alan füze havada infilak etti ancak F-15 savaş uçağının yine de yakınında patlamış olması sebebiyle şarapnel parçaları, F-15’in kanadına isabet etti.

STM Banner

İsabet sonucu uçakta ciddi bir hasar meydana gelmedi ve uçağın emniyetle iniş yaptığı kaydedildi. İsrail Hava Kuvvetleri, yaşanan bu olay sonrasında soruşturma başlattı.

Daha önce de İHA vurmuştu

Iron Dome’un daha önce de yine İsrail’e ait bir İHA’ya kilitlenerek dost ateşine sebebiyet verdiği, vurulan İHA’nın düştüğü belirlenmişti.

İsrail’in alçak irtifa hava savunma görevini üstlenen Iron Dome sistemi, otonom bir şekilde idare ediliyor. Özellikle Gazze şeridinden atılan roketleri önlemek üzere çalışan sistem, zaman zaman binlerce rokete karşılık binlerce hava savunma füzesi ile karşılık veriyor. Oldukça küçük bir alanda gerçekleşen bu düello sonucu zaman zaman dost ateşi de yaşanabiliyor.

Önerilen İçerik: Demir Kubbe (Iron Dome) Nedir? Ne derece etkili?


Abdullah Bekci / SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu