Başkan DEMİR “uzun menzilli tanksavar” sorusunu yanıtladı

Roketsan-ATMACA-Banner

T.C. Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail DEMİR, Savunma Sanayii Başkan Yardımcısı ve Roketsan Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Faruk YİĞİT, Roketsan Yönetim Kurulu Başkan Vekili Musa Şahin ve Roketsan Genel Müdürü Murat İKİNCİ, geçtiğimiz günlerde Roketsan’ın Lalahan Tesisleri’nde basın mensuplarını ağırladı.

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail DEMİR, SavunmaSanayiST.com tarafından yöneltilen “Daha uzun menzilli anti-tank güdümlü füzeler gündemde mi?” şeklindeki soruyu, şöyle cevapladı: “Orada yine harekat alanının ihtiyaçları durumu belirliyor. Değişik harekat ortamlarının ihtiyaçları, gerçekten değişik olabiliyor. Kimi harekat ortamlarında 3-4 kilometre menzilli, omuzdan atılan, küçük milimetrelik füzelere ihtiyaç olunabiliyor; kimi harekat ortamlarında ise daha uzun menzilli füzelere ihtiyaç duyuluyor. Bu konuda da Roketsan’ın kabiliyetleri malum. Bunları geliştirmek çok da büyük bir olay değil bizim için. Yeter ki ihtiyaç makamları talep etsin.” açıklamalarında bulundu.

Ürün portföyünün bir kısmı da “Anti-Tank Güdümlü Füze (ATGM)” sistemleri olan Roketsan, halihazırda OMTAS, UMTAS ve L-UMTAS füzelerini Türk Silahlı Kuvvetleri’nin envanterine kazandırmış durumda. Öte yandan Roketsan, omuzdan atılacak KARAOK füzesi için de çalışmalarını sürdürüyor.

UMTAS ATGM

Uzun Menzilli Tanksavar Füzesi (UMTAS): Uzun Menzilli Tanksavar Füze Sistemi (UMTAS), öncelikli olarak taarruz helikopterlerinde kullanım için geliştirilmiş, hassas güdümlü tanksavar füze sistemidir. Füze, kızılötesi görüntüleyici arayıcı başlık sayesinde gece/gündüz ve her türlü hava koşulunda görev yapabilmektedir.

Lançer ve füze arasındaki RF veri bağı, kullanıcısına esnek operasyonel yetenek kazandırmaktadır. Füze, atış öncesi veya sonrası hedefe kilitlenebilmekte olup at-unut veya hedef/vuruş noktası seçimine olanak sağlayan at-güncelle uçuş modlarına sahiptir.

FÜZE

Çap 160 mm
Uzunluk 1.8 m
Ağırlık 37.5 kg
Menzil 500 m – 8000 m
Arayıcı Başlık Görüntüleyici Kızılötesi (IIR) Arayıcı ve RF Veri Bağı
Harp Başlığı Tipi Reaktif Korumalı Zırhlara Karşı Etkili Tandem
Vuruş Modu Yandan Vuruş/Üstten Vuruş
Kullanım Modları At-Unut
At-Güncelle


LANÇER

Füze Kapasitesi 4
Ağırlık 60 kg
Standart Arayüzü MIL-STD-1760

 

l-umtas
Dz.K.K.lığına ait S-70B Helikopterinden L-UMTAS Füzesi atışı

L-UMTAS: Lazer Güdümlü Uzun Menzilli Tanksavar Füze Sistemi (L-UMTAS) öncelikle taarruz helikopterlerinden kullanım için geliştirilmiş hassas güdümlü bir tanksavar füze sistemidir.

Lazer güdüm yeteneği ve zırh delici tandem harp başlığı L-UMTAS Füzesi’nin sabit ve hareketli hedeflere karşı etkin bir silah sistemi olmasını sağlamaktadır. Füze, atış öncesi hedefe kilitlenebilmektedir.

FÜZE

Çap 160 mm
Uzunluk 1.8 m
Ağırlık 37.5 kg
Menzil 500 m – 8000 m
Arayıcı Başlık Lazer Arayıcı Başlık
Harp Başlığı Tipi Reaktif Korumalı Zırhlara Karşı Etkili Tandem
Yüksek İnfilaklı Parçacık Etkili


LANÇER

Füze Adedi 4
Ağırlık 60 kg
Standart Arayüzü MIL-STD-1760

omtas

OMTAS:

OMTAS, muharebe alanındaki zırhlı tehditlere karşı etkili orta menzilli bir tanksavar silah sistemidir. Füze, kızılötesi görüntüleyici arayıcı başlık sayesinde gece/gündüz ve her türlü hava koşulunda görev yapabilmektedir. OMTAS Silah Sistemi; fırlatma sistemi (füze, atış platformu, atış kontrol ünitesi), taşıma sandıkları ve eğitim simülatöründen oluşmaktadır.

Lançer ve füze arasındaki RF veri bağı, kullanıcısına esnek operasyonel yetenek kazandırmaktadır. Füze, atış öncesi veya sonrası hedefe kilitlenebilmekte olup at-unut veya hedef/vuruş noktası seçimine olanak sağlayan at-güncelle uçuş modlarına sahiptir.

Hassas güdüm-kontrol yeteneği ve zırh delici tandem harp başlığı OMTAS Füzesi’nin zırhlı hedeflere karşı etkin bir silah sistemi olmasını sağlamaktadır.

Teknik Özellikler

Çap 160 mm
Uzunluk 1.8 m
Ağırlık 35 kg (Füze + Fırlatma Tüpü)
36 kg (Üç Ayak Fırlatma Sistemi)
Menzil 200 – 4.000 m
Arayıcı Başlık Kızılötesi Görüntüleyici Arayıcı, Soğutmasız Tip
Harp Başlığı Tipi Reaktif Zırhlara Karşı Etkili Tandem
Yüksek İnfilaklı Parçacık Etkili
Vuruş Modu Doğrudan Vuruş / Üstten Vuruş
Kullanım Modları •At-Unut
•At-Güncelle
Gözetleme Birimi TV / Termal Kamera

Karaok

Tek Er Tarafından Kullanılan Kısa Menzilli At-Unut Tipi Tanksavar Silahı KARAOK, üzerinde yer alan Kızılötesi Görüntüleyici Başlık sayesinde gece/gündüz görev yapabilecek, portatif bir füze sistemidir.

KARAOK; hava hücum, hava indirme ve amfibi harekâtta, tehditleri kısa menzilde durdurma, geciktirme, kanalize etme ve imha etme görevlerini gerçekleştirmek amacıyla kullanılmaktadır.

Füze Teknik Özellikleri

Çap 125 mm
Ağırlık < 16 kg (Füze + Tüp)
Menzil 1.000+ m
Harp Başlığı Tipi Zırh Delici Tandem
Vuruş Modu Yandan Vuruş / Üstten Vuruş
Kullanım Modu At-Unut

Kaynak: SavunmaSanayiST.com

TUALCOM   Sarsılmaz   BMC-Banner-İçerik

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu