THAAD ve PATRIOT’un birlikte çalışabilirliği doğrulandı

Roketsan-ATMACA-Banner

ABD Füze Savunma Ajansı (MDA), geçtiğimiz gün yaptığı test ile Terminal Yüksek İrtifa Bölgesel Savunma (THAAD) Sistemi ile Patriot Hava ve Füze Savunma Sistemi’nin birlikte çalışabilirliğini doğruladı.

Bir süredir THAAD Anti-Balistik Füze (ABM) Sistemi ile Patriot Hava ve Füze Savunma Sistemi’nin birlikte çalışabilirliği konusunda çalışmalarını sürdüren ABD Füze Savunma Ajansı, Şubat ayında başarısız bir test gerçekleştirmişti. ABD’nin New Mexico Eyaleti’ndeki White Sands Füze Alanı’nda icra edilen test esnasında; THAAD Sistemi’ne ait AN/TPY-2 Radarı ile Black Dagger Hedef Füzesi tespit ve takip edilmiş ancak yazılımsal bir hata sebebi ile test başarısız olmuştu.

STM Banner

Geçtiğimiz gün gerçekleştirilen test esnasında ise THAAD Sistemi’ne ait AN/TPY-2 Radarı ile Black Dagger Hedef Füzesi yine tespit ve takip edildi. AN/TPY-2 Radarı tarafından elde edilen veriler, başarıyla Patriot Füze Fırlatma Aracı’na aktarıldı ve PAC-3 MSE Füzesi ile Black Dagger Hedef Füzesi başarıyla imha edildi.

Testin sonucunda, THAAD Sistemi ile Patriot Hava ve Füze Savunma Sistemi’nin birlikte çalışabilirliği doğrulandı. Patriot, THAAD Sistemi’nde bulunan AN/TPY-2 Radarı’ndan aktarılan veriler aracılığı ile angajman gerçekleştirebilecek.


Defense News

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu