ABD’nin ambargo uyguladığı Macaristan’a NASAMS teslimatı

Roketsan-ATMACA-Banner

Macaristan, Norveç’ten ilk NASAMS Orta Menzilli Hava Savunma Füze Sistemi’ni teslim aldı. NASAMS teslimatı dolayısıyla Macaristan’da resmi tören düzenlendi.

Macar Savunma Kuvvetleri, Kasım 2020’de imzalanan 410 milyon avroluk sözleşme kapsamında Norveç’ten ilk iki NASAMS hava savunma sistemini teslim aldı. Macaristan Savunma Bakanı Kristóf Szalay-Bobrovniczky ve diğer askeri yetkililerin katılımıyla, NASAMS teslimatı için Macaristan’ın kuzeybatısında resmi bir devir teslim töreni düzenlendi.

STM Banner

NASAMS ile birlikte Macaristan, Avrupa’da artan tehditler karşısında hava sahasını daha etkin bir şekilde koruyabilecek. Savunma Bakanı Szalay-Bobrovniczky, “İyi işleyen kara tabanlı hava savunma sistemleri olmadan ulusal egemenlik, güvenlik ve etkili bir vatan savunması olmaz. 21. yüzyıl Macar ordusunun dönüştürülmüş ve tamamen silahlandırılmış yeteneklerinin temel taşı olacak yepyeni, son teknoloji ürünü bir hava savunma füze sistemi satın aldık.” dedi

NASAMS
NASAMS

Öte yandan NASAMS’ın, Macaristan Ordusu’ndaki bir Alay tarafından kullanılan Sovyet döneminden kalma 2K12 Kub (NATO Rapor Adı: RS-SA-6 Gainful) savunma sisteminin yerini alacak.

ABD’nin Macaristan’a yönelik ambargosu

ABD’nin, bir süredir Macaristan’a ‘örtülü ambargo’ uyguladığı değerlendiriliyor. Geçtiğimiz yıl HIMARS Karadan Karaya Füze Sistemi tedariki için ilgili ABD makamlara bir talep mektubu göndermiş, ancak söz konusu mektup yanılanmamıştı. Bunun üzerine ise Macaristan, HIMARS tedarikinden vazgeçtiğini açıklamıştı.

NASAMS Hava Savunma Sistemi’nde, ABD tarafından geliştirilen; ESSM, AIM-120 AMRAAM ve AIM-9 Sidewinder füzelerinin kullanıldığı biliniyor. Dolayısı ile Macaristan ile ABD arasındaki diplomatik anlaşmazlıkların, NASAMS’ın harbe hazırlık oranını etkileme ihtimali bulunuyor.

NASAMS
NASAMS

SavunmaSanayiST.com tarafından edinilen bilgilere göre; Macaristan, halihazırda AIM-9 Sidewinder ve AIM-120C AMRAAM füzelerine sahip. Macaristan’ın, NASAMS’ların yanında 60 adet AIM-120C-7/C-8AMRAAM füzesi tedarik ettiği biliniyor.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu