İsrail bir kez daha saldırdı!

Roketsan-ATMACA-Banner

İsrail, geçtiğimiz Pazar günü Suriye’de bulunan İran kuvvetlerinin, Golan Tepelerini hedef alan bir roket saldırısı yaptığı, Iron Dome (Demir Kubbe) hava savunma sisteminin ise saldırıyı önlediği açıkladı.

Bunun üzerine geceden başlayarak İsrail Suriye’nin başkenti Şam’a birkaç dalga halinde hava saldırısı düzenledi. Saldırıların hedefinde Suriye’ye ait hava savunma sistemleri ve İran kuvvetlerinin yerleşkelerinin yanı sıra mühimmat depoları, eğitim kampları ve istihbarat birimlerinin yerleşkeleri de bulunuyordu.

STM Banner

Saldırı esnasında Suriye’ye ait hava savunma birliklerinden yoğun önleme ateşi açıldı. Genel itibariyle İsrail tarafından atılan birçok mühimmatı durduran sistemler, arka arkaya yapılan saldırılardan ötürü operasyon sonunda imha edilmiş oldu. Toplam 4 kişinin saldırılar sırasında hayatını kaybettiği bildirildi. İsrail kuvvetleri aynı zamanda Şam Uluslararası Havalimanı’nda imha edilen bir Pantsir hava savunma sisteminin de görüntülerini yayınladı. Sistemi imha eden mühimmatın ise İsrail yapımı “Delilah” füzeleri olduğu açıklandı. İsrail saldırıları F-16I Sufa uçakları ile gerçekleştirdi.

Videodan anlaşıldığı kadarıyla Pantsir sistemleri her ne kadar karşılık vermeye gayret etse de, daha önceden isabet alması sebebiyle midir, yoksa İsrail tarafından uygulanan yoğun elektronik harptan dolayı mıdır bilinmez atılan Delilah füzelerine karşı oldukça pasif kalmış oldukları görülüyor. Ateşlenen füzelerin havada başıboş dolaştığı anlar, mühimmat kamerasından gözlemlenebiliyor.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu