Türkiye’den Azerbaycan, Pakistan ve Katar’a AESA teklifi

Roketsan-ATMACA-Banner

Türkiye; Azerbaycan, Pakistan ve Katar’ı, ASELSAN tarafından yürütülen F-16 uçakları için AESA Radar geliştirme projesine davet etti.

Savunma Sanayii Başkan Yardımcısı Sayın Mustafa Şeker, Azeri Defence ile yaptığı röportaj esnasında önemli açıklamalarda bulundu. Şeker, Azeri Defence’e yaptığı açıklamada, “… F-16 uçakları için AESA radar geliştirme projesine davet ettik. Ulusal bir savaş uçağı hazırlıyoruz ve Azerbaycan, Pakistan ile Katar’a katılmak isterlerse programa kabul etmeye hazır olduğumuzu bildirdik. Veya bu ülkeler bizi herhangi bir programa katılmaya davet ederse katılabiliriz.” ifadelerinde bulundu.

STM Banner

Ä°lgili resim

Aktif Faz Dizinli Radar (Active Electronically Scanned Array (AESA)), birçok küçük katı-hal alıcı/verici modülü (TRM) ile verici ve alıcı işlevi gören bir Faz Dizinli Radar türüdür. Gelişmiş Aktif Faz Dizinli Radarlar, Elektronik Taramalı Pasif Dizinlere (PESA) kıyasla dalgaları daha geniş frekans aralığında yayabilmelerini sağlar ve dolayısıyla arka plan gürültüsü üzerinden tespit edilmelerini zorlaştırır. ASELSAN, uzun zamandır AESA teknolojisine sahip radar sistemleri üzerinde çalışmalarını sürdürüyor. ASELSAN, F-16 jetleri için geliştireceği AESA radarını 2021, Milli Muharip Uçak (MMU) için geliştireceği AESA radarını ise 2023 yılına kadar tamamlamayı planlamakta. Ayrıca ASELSAN, AKINCI Taarruzi İnsansız Hava Aracı için AESA tabanlı Çok Maksatlı Burun Radarı geliştirmektedir.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir Yorum

  1. Bence gerekirse diyanetin bütçesi kesilmeli yol yapımı köprü projeleri iptal edilmeli elektrik ve su faturalarına aylık 1 TL gibi sembolik rakamlar savunma sanayine aktarılmalı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu